BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, yetkililerin, Nouna kasabasındaki skandal olayla ilgili soruşturma açacağını duyurmasının cesaret verici olduğunu söyledi. Türk, "Hızlı, eksiksiz, tarafsız ve şeffaf olmasını sağlamaya ve tüm sorumlulardan hesap sormaya davet ediyorum” diye ekledi.

‘SUİSTİMALLER OLABİLİR’

Meta, Trump'ın Facebook ve Instagram yasağının kaldırılacağını duyurdu Meta, Trump'ın Facebook ve Instagram yasağının kaldırılacağını duyurdu

Yerel insan hakları grupları, Burkina Faso ordusunu destekleyen gönüllü milislerin aralarında çocukların da bulunduğu onlarca Fulani’yi öldürdüğünü iddia ediyor. Fulaniler, Batı Afrika ülkesinde yıllardır ülkeye şiddet uygulayan aşırılık yanlısı isyancıları desteklediğinden şüphelenildiği için askeri ve yerel savunma milisleri tarafından giderek daha fazla hedef alınıyor.

BM insan hakları ofisi, Türk'ün daha önce hükümete "Burkina Faso'da yardımcı askerlerin askere alınması, silahlandırılması ve konuşlandırılmasıyla bağlantılı" olası suistimallerle ilgili endişelerini dile getirdiğini söyledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER