Biden, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği zirvesinin oturum arasında, "İyi hissediyorum. Önümüzdeki birkaç yılı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi. Partisinin başarısının onu Çin lideriyle müzakereler öncesinde daha güçlü bir konuma getirip getirmediği sorulduğunda Biden, "Daha güçlü olduğumu biliyorum ama buna ihtiyacım yok. Biliyorum, Xi Jinping... Onunla açık sözlü tartışmalarım oldu” diye ekledi. 

BİDEN-2

TAYVAN SORUNU İLK SIRADA

Papa Rusya’yı karıştırdı! Tepki çeken ifadeler  Papa Rusya’yı karıştırdı! Tepki çeken ifadeler 

İki dünya gücünün liderleri olan Biden ve Xi, önümüzdeki hafta Endonezya'nın Bali kentindeki G20 zirvesinin oturum aralarında bir araya gelecek. Bu, Joe Biden'in geçen yıl göreve başlamasından bu yana iki lider arasındaki ilk yüz yüze görüşme. Beyaz Saray, “iletişim hatlarını sürdürme ve derinleştirme çabalarını” ve “rekabetin sorumlu bir şekilde nasıl yönetileceğini” tartışacaklarını belirtmiş olsa da, Tayvan sorununun da gündemin üst sıralarında olması bekleniyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Washington'un Taipei'ye toplantının sonuçları hakkında "bilgi vereceğini" söyledi ve bu açıklama, Pekin'den kınamalara yol açtı. Çin hükümeti, böyle bir üst düzey tartışmanın ayrıntılarını açıklamanın diplomatik protokollerin ve ikili anlaşmaların "korkunç" bir ihlali olacağında ısrar etti. 

POLEMİK HABER / DIŞ HABERLER