Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in yerine yeni bir isim gelmesi için çalışma yürüttüğü ortaya çıktı.

Bloomberg'in konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı habere göre, Macron, von der Leyen'in liderliğinden rahatsız ve onun yerine Avrupa Merkez Bankası'nın eski Başkanı Mario Draghi'nin gelmesi için diğer AB liderleriyle görüşmeler yapıyor. 

5 YIL DAHA GÖREV YAPMAYI AMAÇLIYOR

Macron'un daha önce seçilmesini desteklediği von der Leyen, iki ay içinde yapılacak seçimlerde 5 yıl daha görevini sürdürmeyi amaçlıyor.

Fransa lideri, geçen ay Brüksel'de yaptığı açıklamada von der Leyen'i açıkça eleştirerek "Komisyon başkanlığı genel çıkarları korumakla yükümlü, o nedenle çok politik tutum almamalı. Mevcut komisyon bunu yaptı" demişti.

EN POPÜLER İSİM KONUMUNDA

Avrupa Parlamentosu'nda en fazla koltuğa sahip olan merkez sağ Avrupa Halk Partisi'nin adayı olan Von der Leyen, şu anda Avrupa Komisyonu başkanlığı için en popüler isim konumunda. Yine de yeniden seçilmesi için parlamentodaki diğer grupların desteği gerekiyor.

Güney Kıbrıs'taki okullarda cep telefonu kullanımı yasaklanıyor Güney Kıbrıs'taki okullarda cep telefonu kullanımı yasaklanıyor

Almanya'nın eski Savunma Bakanı olan Ursula von der Leyen, son dönemde kendisine yakın isimlere yüksek maaşlı işler sağladığı eleştirileriyle karşı karşıya. Avrupa Komisyonu ise işe alım süreçlerinin prosedürlere uygun olduğunu savunuyor.