Tutuklanmasın diye göstericileri gizlice tedavi eden doktorlar ve hemşireler, uygulamayı ilk olarak kadınların genellikle bacaklarında, kalçalarında ve sırtlarında pompalı tüfek saçmaları bulunan erkeklerden farklı yaralarla geldiklerini fark ettikten sonra gözlemlediklerini söylediler.

‘KADINLARIN GÜZELLİKLERİNİ YOK ETMEK İÇİN…’

Guardian, yüzlerce genç İranlıyı kalıcı hasara uğratabilecek yaralanmaların ciddiyeti konusunda uyarıda bulunan tıp uzmanlarıyla görüştü. Özellikle kadınların, erkeklerin ve çocukların gözlerine kurşun sıkıldığını söylediler. İsfahan vilayetinden bir doktor, yetkililerin "bu kadınların güzelliğini yok etmek istedikleri için" erkekleri ve kadınları farklı şekillerde hedef aldığına inandığını söyledi.

Doktor, “20'li yaşlarının başında cinsel organından vurulmuş bir kadını tedavi ettim. Ciddi bir vajinal enfeksiyon riski vardı, bu yüzden ondan güvenilir bir jinekoloğa gitmesini istedim. Bana, ‘Yaklaşık 10 güvenlik görevlisinden oluşan bir grup tarafından cinsel organından ve kalçalarından vuruldum’” dedi. Adının açıklanmaması koşuluyla konuşan doktor, gördüğü olaylardan sonra travma geçirmiş ve tanık olduğu stres ve acıyla başa çıkmakta zorlandığını da söyledi.

‘AŞAĞILIK KOMPLEKSİNDEN KAYNAKLANIYOR’

Diğer tıp uzmanlarından bazıları, korkulan rejim yanlısı Basij milisleri de dahil olmak üzere güvenlik güçlerini, hayati organlara zarar vermemek için ayaklara ve bacaklara ateş etmek gibi güvenlik uygulamalarını görmezden gelmekle suçladı. Tahran yakınlarındaki bir şehir olan Karaj'dan bir doktor, güvenlik güçlerinin "aşağılık kompleksine sahip oldukları için kadınların yüzlerine ve özel bölgelerine ateş ettiğini" söyledi.

BASKI KURBANI DOKTORLAR

Filistin ve İsrail arasında gerilim tırmanıyor Filistin ve İsrail arasında gerilim tırmanıyor

Tahran'ın baskı kampanyasının bir kısmı, yaralıları tedavi eden doktorlara yönelik tehditleri içeriyor. Bu tür tehlikeli koşullarla karşı karşıya kalan Mazandaran'dan bir doktor, fark edilmemek için ışıklar kapalıyken çalıştığını söyledi. Doktor, "Kadınlar hastaneye gitmekten o kadar utanıyorlar ki birçoğu evde tedavi ediliyor ve bu çok tehlikeli" dedi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER