Deprem bölgesine geç müdahale eden ve yapılan müdahalede eksik kalan AFAD'la ilgili tartışmalar sürerken kadroların atama kriterleri de bu tartışmalarda gündeme geliyor.

T24 yazarı Tolga Şardan, 23 Ocak'ta Kahramanmaraş'ta AFAD şube müdürleri ve Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü personelinin katılımıyla bir toplantı düzenlendiğini belirtti. AFAD kadrolarının atanmasında 'liyakate değil iktidara yakınlığa önem verildiğini' ifade eden Şardan, "İşte deprem bölgesindeki AFAD yöneticileri: AKUT'tan, İBB'den, Al Baraka'dan, hastane müdürlüğünden AFAD'a atananlar" başlıklı yazısında AFAD'ın geleceğine ilişkin kulislerden şu bilgilerini aktardı: 

DEPREM BÖLGESİNDEKİ AFAD İL MÜDÜRLERİ

Kahramanmaraş: 2019'da Tekirdağ'dan gelen önceki AFAD Müdürü Aslan Mehmet Coşkun, AFAD Risk Azaltma Planlama Daire Başkanı oldu. Yerine AFAD Acil Yardım ve Altyapı Hasarları Dairesi'nden Yılmaz Durgut Kasım 2022'de vekaleten atandı. Durgut, işletmeci.

Hatay: Elektrik Mühendisi Ercan Akar'ın geçen eylülde İstanbul AFAD Müdürü olmasından sonra makine mühendisi Ahmet Ali Artun Aralık 2022'de Kütahya AFAD Müdürü iken Hatay AFAD Müdürü olarak atandı.

Adıyaman: AFAD Müdürü Osman Ertuğrul Altuğ, daha önce devlet hastanesinde müdür yardımcısı iken 2010'da Adıyaman AFAD Müdürü olarak görev yapıyor. Kahtalı olan Altuğ, iktisatçı.

Adana: İktisat fakültesi eğitimi sahibi olan Gültekin Genç, Şubat 2015'ten bu yana Adana AFAD Müdürü. Daha önce AKP'li Seyhan Belediye Başkan yardımcısı olan Genç, bir dönem finans kurumu Al Bakara'da çalıştı.

AKSOY Araştırmanın kurucusu açıkladı: Kılıçdaroğlu seçimi kazanacak! AKSOY Araştırmanın kurucusu açıkladı: Kılıçdaroğlu seçimi kazanacak!

Gaziantep: Gaziantep AFAD Müdürü Mahmut Coşkun, geçen kasımda kente atandı. Kırıkkaleli olan Coşkun'un önceki görev yeri Kırıkkale AFAD Başkanlığı idi. Kırıkkale'de dönemin valisi ve halen AFAD Başkanı Yunus Sezer'le birlikte görev yaptı. Sezer'in talebi doğrultusunda Gaziantep'te görevlendirildi.

Kilis: Daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde İtfaiye Daire Başkanı olan Uğur Olgun, Ocak 2020'de Kilis AFAD Müdürü olarak atandı.

Osmaniye: 2017'de Osmaniye AFAD Müdürü olan Serhat Bulut'un önceki görev yeri İstanbul Büyükşehir Belediyesi idi.

Şanlıurfa: Mahmut Sönmez, 2013'ten beri Şanlıurfa AFAD müdürü. On yıldır aynı görevi sürdürüyor.

Malatya: İşletme eğitimi alan Mustafa Türker, Aralık 2016'dan itibaren Malatya'da AFAD Müdürü.

Diyarbakır: Arama kurtarma teknisyeni olan İlami Çakmak, Aralık 2021'de atandığı Diyarbakır AFAD Müdürlüğüne halen devam ediyor.

Elazığ: Jeoloji eğitimine sahip Osman Pıhtılı, Ocak 2018'den bu yana AFAD Müdürü olarak görev başında.

MÜDÜRLERİN GÖREVLERİ

AFAD'ın deprem bölgesinde görevlendirdiği il müdürlerine bakıldığında uzun yıllardır aynı görevde olup da yeterli çalışmayı yapmayanlar mevcut.

Mesela, yerle bir olan Adıyaman'da 13 yıldır görev yapan AFAD Müdürü Osman Ertuğrul Altuğ'un durumunun değerlendirilmesi gerekir. Hangi gerekçe ile 13 yıldır aynı yerde görev yaptırılan AFAD Müdürü'nün ne kadar başarılı olduğu Adıyaman'dan gelen son fotoğraflardan belli.

Benzer şekilde Seyhan'da belediye başkan yardımcısı olan Adana AFAD Müdürü Ahmet Ongun'un konumu da çok farklı olmasa gerek.

Eski AFAD Müdürü Ankara'da AFAD Başkanlığı'nda görev alan, yeni AFAD Müdürü de AFAD Başkanlığı'ndan atanan Kahramanmaraş'ın hali ortada!

Enkaza dönüşen Malatya ve çevresini görünce, yedi yıldır kentte görev yapan AFAD Müdürü Mustafa Türker'in performansını sorgulamanın zamanı geldi sanırım.

Keza yeni görev gelenler var. Belli ki henüz ne olduğunu anlayamadan depremle yüzleşti, yeni AFAD müdürleri.

Kariyelerine bakıldığında ise; nepotizm yani kayırmacılık çerçevesinde görevlendirilenleri de görmek mümkün.

Aldıkları akademik eğitime göre AFAD müdürü yapılanlar bir elin beş parmağını geçmiyor maalesef.

AFAD'IN GELECEĞİ HAKKINDA SENARYOLAR

Deprem felaketinde yaşananlardan sonra Ankara kulislerinde AFAD'ın geleceği hakkında kimi senaryolar konuşuluyor.

Bunların en başında, halen İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren AFAD Başkanlığı'nın mevcut haliyle doğrudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a bağlanacağı geliyor. Oktay, bilindiği üzere AFAD'ın önceki başkanlarından.

Diğeri ise, uzun zamandır konuşulduğu şekliyle AFAD'ın müstakil bakanlık haline getirileceği.

Sürecin nasıl sonuçlanacağı önümüzdeki günlerde netleşecek."