İran'dan gelen iki yolcu üzerine sarılı uyuşturucuyla yakalandı İran'dan gelen iki yolcu üzerine sarılı uyuşturucuyla yakalandı

Taliban Hükümeti tarafından geliştirilen Afganistan'ın ilk yerli otomobili Mada 9 ilk test sürüşünü yaptı. Afganistan'da üretilen bir süper otomobile ait veriler internette viral oldu. Sosyal medya kullanıcıların bir çoğu Pakistan'ın yerli otomobili Mehran ile Mada 9'u karşılaştırması dikkat çekti.

KARLI YOLDA TEST 

Afganistan'dan yerel otomobil üretimi otomotiv dünyasının gündemine düştü. Afganistanlı otomobil tutkunları ve mühendislerinden oluşan bir ekip Mada 9 isimli süper otomobili karlı bir yolda test ederken çekilen videosu sosyal medyada viral oldu. Araba, boru şeklindeki bir çerçeve şasisine dayanıyor. F1 tarzı itme çubuklu süspansiyona ve motorun sürücünün arkasında oturduğu bir orta motor düzenine sahip. Son videodaki karla kaplı yollardaki etkileyici yol tutuşu aynı zamanda dört tekerlekten çekişli bir sisteme işaret ediyor.

TANITIM GÜNÜ BELİ OLDU 

Prototip aşamasındaki aracı üreten şirketin CEO'su Muhammad Raza Ahmadi, Mada 9'un tamamen Afgan mühendisler tarafından üretildiğini  ve projenin iki hafta içinde tamamlanacağını belirtti. ENTOP İcra Kurulu Başkanı (CEO) Muhammed Raza Ahmadi, videoda ekibin prototipi beş yıldır geliştirdiğini sözlerine ekledi. Ahmadi Katar'daki bir araba fuarında Mada 9'u tanıtmayı planladığını kaydetti.