İstiklal Caddesi'nde gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili soruşturmayı yürüten yetkili makamlar, saldırıyı terör örgütü PKK / PYD tarafından organize edildiği duyuruldu.

taksım patlaması pkk ustlenmedı

'ÖZEL İSTİHBARAT ELEMANI OLARAK YETİŞTİRİLMİŞ'

Emniyetin yaptığı açıklamada, "Olayı gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam Albashır isimli şahıs sağ olarak ele geçirilmiştir. Şahıs yapılan sorgusunda, PKK/PYD/YPG terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir. PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye Kobani'deki merkezinden İstanbul'da eylem talimatı alarak 13 Kasım'da saat 16.20 sıralarında bombalı eylemi gerçekleştirdiğini ve kaçtığını beyan etmiştir. Olayla ilgili başlatılan çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir" ifadeleri yer aldı.

PKK'DAN AÇIKLAMA: BİZİMLE İLİŞKİSİ YOK

Uluslararası haber ajansı AFP, terör örgütü PKK'nın saldırıyla ilgili yaptığı açıklamayı geçti. PKK, Taksim İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlama ile herhangi bir ilişkilerinin olmadığını açıkladı.

Açıklamada, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara şifa diledi.

Kemal Kılıçdaroğlu'dan yatırım hamlesi: Ülkemize para akacak Kemal Kılıçdaroğlu'dan yatırım hamlesi: Ülkemize para akacak

REUTERS: IŞİD BAĞLANTISI GÖZ ARTI EDİLMİYOR

Sabah saatlerinde Reuters haber ajansı üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde, PKK'nın saldırıyla ilgili baş şüpheli olarak görüldüğünü ancak saldırganın IŞİD bağlantısının olabileceğinin de göz ardı edilmediğini belirtmişti.