Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, Ahmet Ümit'in 'Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri' isimli kitabının muzır ve müstehcen olduğuna karar verdi.

'KÜÇÜKLERE ZARARLIDIR' İBARESİ ŞARTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturma sonucu alınan karar sebebiyle kitap ancak “içi görülmeyen zarf veya poşet içinde” satılabilecek. Bu zarf ve poşetlerin üzerinde eserin ismi ile “Küçüklere zararlıdır” ibaresinden başka hiçbir yazı ve resim olmayacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nun yazısı üzerine, "Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri" isimli kitabın içerisinde yer alan bazı ifade, tasvir ve görsellerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğuna ve 1117 sayılı Kanun’un 3266 sayılı Kanun’la değişik dördüncü maddesindeki sınırlamalara tabi olmasına oy birliğiyle karar verdi" kararına hükmetti.

İlgili maddeye göre eserlerin ön kapaklarına herkesin kolayca görüp okuyabileceği büyüklükte "Küçüklere zararlıdır" damgası basılacak.

Damgalanan eserle ilgili kısıtlamalar ise şöyle:

“Açık sergilerde ve seyyar müvezziler tarafından satılamaz.

Dükkanlarda, cemakanlarda ve benzeri yerlerde teşhir edilemez.

Bir yerden bir yere teşhir maksadıyla açık bir surette nakledilemez ve müvezziler tarafından bunlar için sipariş kabul olunamaz.

Gazeteler, mecmualar, duvar ve el ilanları, radyo ve TV ile veya diğer suretlerle ilan edilemez, satışı için reklam ve propaganda yapılamaz.

Para mukabili veya parasız küçüklere gösterilemez, verilemez ve hiçbir suretle okul ve benzeri yerlere sokulamaz."

Emekliye maaş artışı Meclis'te kabul edildi Emekliye maaş artışı Meclis'te kabul edildi

AHMET ÜMİT'TEN TEPKİ

Sansür kararını sosyal medya hesabından paylaşan Ahmet Ümit, "Tapınak Fahişeleri adlı kitabıma sansür geldi. Kitap müstehcenmiş... Sanatı, baskıyla engellemek rüzgarı hapsetmeye benzer. Asla başaramazsınız" dedi.