Trabzon Ortahisar Belediye Meclisinde, CHP ve İYİ Parti ile MHP arasında uzun süredir devam eden 'T.C. ibaresi krizi' nihayete erdi.

YILBAŞI ÖNCESİ BİR KEZ DAHA GÜNDEME GELDİ

Ortaca Belediye Meclisi'nde daha önce İYİ Partili üye Davut Çakıroğlu tarafından gündeme getirilen ve taraflar arasında tartışma yaratan  T.C. ibaresi, yılbaşı öncesi bir kez daha alevlendi. 

Ortahisar Belediyesi CHP Meclis üyesi Cüneyt Zorlu

DİĞER BELEDİYELERDEN ÖRNEK VERDİ

Konuyu bu defa dillendiren Meclis'in CHP'li üyesi Cüneyt Zorlu, 'Ortahisar Belediyesine T.C. ibaresinin asılmasını isteklerinin devam ettiğini ve belediyeden atılım beklediklerini ifade etti. Bunun için de MHP'nin bu konudaki düşüncesini merak ettiğini de belirten Zorlu, ibaresinde T.C. yer alan AK Parti ve MHP belediyelerinden örnekler de verdi.

NEDEN OLARAK GRAMERE UYULMAMASINI GÖSTERDİ

Ancak karşı konuşma yapan MHP'li üye Süleyman Tomaç, ibare koymanın yönetimin takdiri olduğunu fakat gramer olarak kullanılmasının yanlış olduğunu savundu. Bunu birkaç örnek üzerinden açıklayan Tomaç, ''Akçaabat Belediyesi burada olsa, bahsederken T.C. ibaresini koymadan ismini zikrediyoruz. Mesela burada Ortahisar Belediyesi, T.C. Ortahisar Belediyesi olarak bahsetmiyoruz. Akçaabat Belediyesi, Ankara’da misal Belediyeler Birliği toplantısında bulunsa Trabzon Akçaabat Belediyesi olarak anılması gerekir. Ama Akçaabat Belediyesi kardeş belediye ilan edilen Dortmund’da bulunsa Türkiye Cumhuriyeti Trabzon Akçaabat Belediyesi diye anılır. Doğrusu budur'' diye konuştu.

Öte yandan Güneydoğu'da kullanılmasının sebebi olarak 'bölücüler'den dolayı olduğunu belirten Tomaç, ''Trabzon gibi bir yerde bu yönetime bağlıdır. Vatan severlik, başka eğilim ve hizmetlerle ispatlanmalıdır'' dedi.

BOYUTLARI DÜZELTİLİNCE YENİDEN ASILACAK

Tartışmaların yaşandığı saatlerde Ortahisar Belediyesine T.C. ibaresinin asıldığı öğrenilirken Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, T.C. ibaresinin asıldığını ancak boyutları uymadığı için indirildiğini, boyutları eşitlenerek yeniden asılacağını belirtti.

ZORLU: BİRLİK MESAJI VERMEK İSTEDİK

İbarenin asılmasından sonra Belediye Başkanına teşekkür eden CHP'li Zorlu, T.C. yazısını asarak birlik mesajı vermek istediklerini ve konu hakkındaki tutumunu merak ettikleri MHP'nin karşıt durumu karşısında üzüldüklerini dile getirdi.