Armağan Çağlayan’ın YouTube programına konuk olan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın sözleri gündeme oturdu.

Cahit Özkan, "Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu. İşte güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını uluslararası toplum kabul etti” açıklamalarında demişti.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise AK Parti'li Özkan'ın sözlerine sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Çelik, "Grup Başkanvekilimiz Sn Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır" ifadelerini kullandı.

Ömer Çelik'in tepkisi üzerine sosyal medyada siyasi isimlerden ve yazarlardan Cahit Özkan'ın görevden alınacağına dair bazı iddialar ortaya atıldı.

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Mustafa Balbay, AK Parti'li Cahit Özkan ve Ömer Çelik arasındaki BAE tartışmasını Cumhuriyet TV'ye değerlendirdi.

'FETÖ İDDİALARI İLE GÜNDEME GELEN İSİM'

Cahit Özkan'ın Ergenekon başta olmak üzere FETÖ kumpasları konusunda sıklıkla gündeme gelen ve bu kumpasları desteklemiş bir kişi olduğunu vurgulayan Balbay, "Geçmişte de birkaç kez görevden alınabileceği yönünde değerlendirmeler olmuştu" dedi.

Balbay, "Benim tahminimce Cahit Özkan AK Parti içerisinde kamuoyu ile paylaşılmayan başka bir kadrolaşmanın önemli unsuru. O nedenle ayrıca bu görevlerde tutuluyor" dedi.

GÖREVDEN ALINACAK MI?

"BAE ile son 3-4 aydır daha iyi ilişkiler var" diyen Balbay "Cahit Özkan'ın açıklaması, ülkeyi bir ölçüde aşağılamak ama BAE'nin bölgedeki ağırlığına bakıldığında sıradan bir ülke olmadığını görüyoruz. AK Parti'nin ve sarayın BAE'yle kamuoyunda paylaşmadığı bir derin dostlukları ve düşmanlıkları var. Cahit Özkan'ın böyle bir açıklamadan sonra görevden alınacağınıı sanmıyorum. Ömer Çelik hemen durumu düzeltti ve 'kendi kişisel görüşüdür' dedi. Zaten AK Parti'nin uluslararası ilişkiler diye bir politikası yok sarayın var" dedi.