Galatasaray Meydanı’ndaki polis bariyerleri, 300 hafta sonra kaldırıldı Galatasaray Meydanı’ndaki polis bariyerleri, 300 hafta sonra kaldırıldı

Van'da seçimi kesin bir şekilde kazanmasına rağmen mazbatası verilmeyen ve ilk aşamada AK Parti rakibine mazbatanın verilmesi kararlaştırılan DEM Parti'nin Van Büyükşehir Belediyesi Başkanı Abdullah Zeydan'a ilişkin yaşananlar, AK Parti içinde tartışmalara neden oldu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Hayati Yazıcı, "Van ilimizdeki belediye başkanı seçimi ile ilgili 1 Nisan günü zuhur eden cinnet hali durumu, YSK verdiği isabetli kararla sonlandırdı. Yüksek Kurulu ve sayın üyeleri içtenlikle kutluyorum" demişti.

Hayati Yazıcı, daha sonra paylaşımını silmişti.

Yazıcı'nın bu paylaşımı sonrası açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, Van süreciyle ilgili, "Herkes kendi cephesinden Van sürecini değerlendiriyor, anlaşılabilir. Ancak batıcı ve neo-liberal iç kesimlerin hevesleri kursaklarında kalacak. Türkiye toplumu yerel seçimlerde iktidara bir istikamet çizdi, bunu Devlet çok iyi okudu. Bu seçim sonuçlarını Türkiye’yi batının egemen güçlerine teslim edilme koşullarını oluşturduğu şeklinde okuyanlara Milli Devlet iradesi haddini bildirir" ifadelerini kullanmıştı.

Uçum ayrıca, "Van süreci tamamen hukuki bir süreç olarak yaşandı. Ama bu hukuki süreci daha tamamlanmadan “ayaklanma” çağrılarıyla istismar eden terör örgütünü ve legal görünümlü uzantılarını meşrulaştırmaya çalışanların Devlet de Toplum da farkında. Muhalefetin tüm aktörlerinin ve daha çarpıcısı iktidar içinde yer aldığı kabul edilen ve neo liberal zehirle zihin dünyalarını batıcılığa teslim etmişlerin Van olayında aldıkları tutumların kaydedildiğini de herkes fark eder" sözlerini sarf etmişti.

'HADDİNİZİ AŞIYORSUNUZ'

AK Parti MKYK üyesi Aziz Babuşcu, Uçum'un sözlerin sert bir tepkide bulunarak X hesabından açıklama yaptı.

Babuşcu şunları söyledi:

“Devlet farkında! Devlet okudu! Not edildi! Kaydedildi! Devlet haddini bildirir! Bu anlayış bize uymaz, bizi temsil edemez. Milletin Evi’nden millete parmak sallayamazsınız! Sizin üslubunuz ile söyleyeyim, haddinizi aşıyorsunuz.”