AK Partili Bozdoğan Belediyesi'nin yandaşa ballı Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ihalesi duyanları şoke etti. Bozdoğan Belediyesi tarafından yaptırılacak olan yarı olimpik yüzme havuzu ihalesini, maliyetinden 2 milyon 835 bin lira fazla bedelle önceki dönem AK Parti Nazilli İlçe Başkan Yardımcısı Volkan Beyazıt'a ait Beyazıt İnşaat aldı. İhale sözleşmesinin imzalanması sırasında, Bozdoğan Belediyesi uzmanlarının müteahhitte yüzde 25 kar payı koyarak hesapladığı yaklaşık maliyetin altında teklif vermesi gerekirken, çok üstünde fiyat vererek ihaleyi kazandığı ortaya çıktı. İşi veren AK Partili belediyenin Başkanı Ufuk Altıntaş, ihaleyi alan müteahhittin ise AK Partili eski yönetici olması şaibe iddialarını gündeme getirdi.

Ufuk ALTINTAŞ (@ufukaltintas09) / Twitter

(Ufuk Altıntaş - AK Parti Bozdoğan Belediye Başkanı)

AK Parti'de şok istifa - Aydın Haberleri - Aydın Ses Gazetesi

(Volkan Beyazıt)

'KAMU YARARI HİÇE SAYILDI'

Emekli bürokrat Haldun Haşmet Aysan, kamu yararının düşünülmediğini belirttiği ihale ile ilgili şu bilgileri verdi; “Yapım maliyeti 9 milyon 228 bin,yüzde 25 müteahhitlik karı ile birlikte toplam 11 milyon 535 lira olarak belirleniyor. Normalde bu yaklaşık maliyet doğru hesaplandıysa aksine düşünmek hakaret olur, iş bilmezlik olur ki kamu idaresini işleyişine açıkça aykırı olur" ifadelerini kullandı.

'İHALENİN İPTALİ GEREKİR'

Açıklamalarına devam eden Aysan, "Bu bağlamda ihaleye katılanlar yüzde 25 müteahhitlik karından fedakarlık ederek bu bedelden yüzde 10-20 kırım yaparak daha düşük teklifte bulunması gerekir. Her nasılsa ihaleye katılan veya davet edilen firma bu yaklaşık maliyetten 2 milyon 865 lira fazla olarak 14 milyon 400 + KDV teklif sunuyor. Bu teklif karşısında Bozdoğan Belediyesi'nin ‘Kamu Yararı'nı düşünerek ihaleyi iptal etmesi gerekir. Peki, ne oluyor? Sanki karpuz satışı yapılıyor, el sıkışılıyor” diyerek tarafların AK Partili olmasına dikkat çekti