Menemen Belediye Meclisi, nisan ayında gerçekleştirdiği toplantıda 113 adet taşınmazın satılmasına karar verdi. Bu kararın ardından geçtiğimiz Cuma günü, 38 taşınmazın satışı için ihale ilanı yapıldı. Belediyenin bu satışlarla 425 milyon lira gelir elde etmesi öngörülüyor.

Cumhuriyet'ten Rıfat Kırcı'nın haberine göre; AK Partili Aydın Pehlivan’a yönelik belediyeyi kaldıramayacağı bir borç yükünün altına soktuğuna ilişkin eleştiriler yapılıyor.

Dünyanın en güçlü pasaportları belli oldu! İşte Türk pasaportunun sıralamadaki yeri... Dünyanın en güçlü pasaportları belli oldu! İşte Türk pasaportunun sıralamadaki yeri...

'SEÇİMDEN ÖNCE İKİ BİNE YAKIN İŞÇİ ALINDI'

CHP ilçe başkanı Hüseyin Özbey, belediyenin yüz milyonlarca lira borç altında olduğunu belirterek “Belediye seçimden önce birçok borç yükünün altına sokuldu. Şu anda işçiye ödeyecek para bulmakta zorlandığını biliyoruz. Arazi satışlarıyla bu borçlar nasıl kapanacak belli değil. Seçimden önce iki bine yakın işçiyi işe aldı. Şimdi de iki bine yakın işten çıkarma bekleniyor” dedi.

AK Partili Aydın Pehlivan’ın 2023 yılında imzaladığı ihalelerin tutarı önceki yıla göre yüzde 9 bin 400 artış göstermişti. 3.5 milyar liralık borcun altına giren belediye Menemen’in değerli arazilerini satışa çıkarmaya başlamıştı. Seyrek Mahallesi’nde bulunan 65 arsanın satışı mahkeme kararıyla iptal edilse de belediye geçen eylül ayında 1 milyar 647 milyon lira muhammen bedelle tekrar satış yoluna başvurmuştu. Seyrek Mahallesi’ndeki bazı arsaların 30 milyona satıldıktan sonra değerinin 130 milyona kadar çıkması tepki çekmişti.