Sezon öncesinde İngiltere Premiere League şampiyonu Manchster City'den, İspanya'nın köklü kulübü FC Barcelona'ya transfer olan Türk asıllı Alman futbolcu İlkay Gündoğan, Almanya A Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörü Hansi Flick tarafından birinci kaptanlığa getirildi.

'İHTİYAÇLARI OLAN ENERJİYİ VERECEĞİM'

Takımını, Cumartesi günü Wolfsburg kentinde Japonya'ya karşı oynanacak maça hazırlayan Flick, konuyla ilgili açıklamasında, "Kaptanlık pazubandını İlkay'a vermeye karar verdim" dedi. Almanya Milli Takımı'nda İlkay'ın olmadığı maçlarda ise Bayern Münih'ten Joshua Kimmich'in kaptan olarak sahaya çıkacağını dile getiren Hansi Flick, bu ikilinin "saha içindeki liderler" olacağını ve bu durumun kendilerine "İhtiyaçları olan enerjiyi vereceğini" ifade etti.

'BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR'

Yarın Japonya'ya karşı 68. milli maçına çıkacak olan İlkay Gündoğan ise, teknik direktör Flick tarafından kaptan seçilmesi hakkında yaptığı açıklamada, "Bana duyulan bu güven için teşekkür ediyorum. Bu genç takıma liderlik edecek olmak, benim için büyük bir onur" diyerek, yüklendiği sorumluluğun bilincinde olduğunu vurguladı.

Yılın en iyi golüne verilen Puskas Ödülü için adaylar belli oldu Yılın en iyi golüne verilen Puskas Ödülü için adaylar belli oldu

Gazetecilerin, Alman Milli Takımı'nın önceki kaptanı, kaleci Manuel Neuer'in takıma dönmesi durumunda kimin sahaya kaptan olarak çıkacağı sorusuna ise Hansi Flick, "Manuel için şu an en önemli konu sağlığına kavuşmak zorunda olması" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DW Türkçe