Katar'da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası'nda Almanya Milli Takımı oyuncuları, Japonya maçı öncesinde verdikleri takım fotoğrafında FIFA'yı protesto etti.

LeBron James’ten bir rekor daha: NBA'de tüm zamanların en skorer ismi oldu LeBron James’ten bir rekor daha: NBA'de tüm zamanların en skorer ismi oldu

Almanya Futbol Federasyonu'ndan tüm oyuncuların elleriyle ağızlarını kapattıkları fotoğrafa ilişkin açıklama geldi. Federasyon, protestonun FIFA'nın aldığı pazubendi kararına tepki olarak gerçekleştirildiğini açıkladı. Federasyonun sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda "Pazubendimizle milli takımda yaşadığımız değerlere, çeşitlilik ve karşılıklı saygıya örnek teşkil etmek istedik. Bu siyasi bir mesajla ilgili değil: İnsan hakları müzakere edilemez. Bizi bandajdan men etmek, ağzımızı yasaklamak gibidir. Duruşumuz sürüyor" denildi.

protesto-2

PAZUBENDİ OLAYI

Avrupa'dan 7 ülke federasyonları, LGBTİ+ birey ve topluluklara destek vermek amacıyla Dünya Kupası maçlarında gökkuşağı renkli, üzerinde "OneLove" yazılı pazubentleri takacaklarını açıkladı. FIFA, söz konusu bandı takan oyunculara sarı kart gösterileceğini söyleyince, federasyonlar bant kararından vazgeçti. FIFA'nın bu 'tehdidi' ülkelerce tepki gördü.