Altılı masa 14 Kasım'da DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın ev sahipliğinde 8'inci toplantıda buluştu.

Toplantıdan sonra Anayasa'da yapılması gerekli değişiklikler de netleşirken liderlerin üzerinde anlaştıkları değişiklikler ise şu şekilde:

SEÇİM BARAJI YÜZDE 3 OLACAK

TBMM seçimleri 5 yılda bir yapılacak. Seçim barajı yüzde 3'e düşürülecek. Yurt dışı seçim çevresi oluşturulacak. Siyasi parti ve adaylara yapılan belirli miktarın üzerindeki bağış ve harcamaların kamuoyuna açıklanması zorunlu olacak. Milletvekili genel seçiminde en az yüzde 1 oy alan siyasi partilere de Hazine yardımı verilecek.

BAKANLAR KURULU

Başbakanlık makamı yeniden oluşturulacak. Başbakan ve bakanlar TBMM üyeleri arasından seçilecek. Hükümetin kurulmasında basit çoğunluk, düşürülmesinde ise salt çoğunluk aranacak. Gensoru geri gelecek. Cumhurbaşkanı ve bakanların Yüce Divan'a sevkinde TBMM'de aranan oy oranı azaltılacak.

altili masa foto 01

YARGI TEMİNATI

Hakimlere coğrafi teminat güvencesi sağlanacak. Hukuk fakültelerinin sayısı azaltılacak. Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararları derhal uygulanacak. Adalet Bakanı ve Müsteşarı, HSK'dan çıkarılacak. AYM'nin üye sayısı arttırılacak ve üyelerinin en az dörtte üçü hukukçu olacak.

VETO YETKİSİ

7 yıllık Cumhurbaşkanlığı modeline geçilecek. Cumhurbaşkanlığı makamı saraydan Çankaya Köşkü'ne alınacak. Cumhurbaşkanı tarafsız olacak ve varsa partisi ile ilişiği kesilecek. 7 yılını tamamlayan Cumhurbaşkanı aktif siyasete dönemeyecek. Cumhurbaşkanı'nın veto yetkisi kalkacak. Cumhurbaşkanı kanunlar için uyarı niteliğinde ‘geri gönderme' yapabilecek. TBMM isterse buna uyup yasada değişikliğe gidecek.

MÜLAKATA 

Kamudaki sınavlarda mülakata son verilecek, yazılı sınav sonuçları esas alınacak.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Gazetecilere karşı ceza soruşturmasına gerekçe yapılan mevzuat yeniden düzenlenecek. TRT, RTÜK, BİK ve Anadolu Ajansı tarafsız olacak.

ALTILI MASADA ADAY

Sinan Ateş cinayetinde tutuklanan Özyağcı'nın ifadesi ortaya çıktı Sinan Ateş cinayetinde tutuklanan Özyağcı'nın ifadesi ortaya çıktı

Altılı masa toplantılarına yoğun programları, il ziyaretleri ve yurtdışı temasları nedeniyle bir süre ara veren liderler bundan sonra çalışmalarını hızlandırma kararı aldı. Liderler 15 günde bir toplanacak. Uzlaşı ve kararlılık mesajı veren Altılı Masa'nın kurduğu ortak çalışma gruplarından, Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonu, Seçim Güvenliği Komisyonu ve İletişim Komisyonu çalışmalarına son şeklini verdi. Temel politika alanlarında 9 ana, 60 alt başlık altında yürütülen çalışmalar imza altına alınacak. Bu çalışma ile ortaya ‘hükümet programı' da denilebilecek ortak politika ve projeler çıkacak. (Sözcü)