Altın fiyatları merkez bankalarının sıkı para politikalarına devam etmesiyle ve dolardaki yükselişin etkisiyle geri çekilmeye devam etti.

Altının ons fiyatı geçen hafta yüzde 1,9 değer kaybetmesinin ardından bugün 1627 dolarla Nisan 2020’den bu yana düşük seviyeye geriledi. Sonrasında kısmen toparlanan değerli metal sabah saatlerinde 1646 seviyesinde işlem gördü.

İYİ Partili vekilden TÜİK'e uyarı: Vebali boynunuza İYİ Partili vekilden TÜİK'e uyarı: Vebali boynunuza

Böylece değerli metal 2020’deki rekor seviyesinin yüzde 20 altında işlem görerek ayı piyasasını test etti. Parasal sıkılaştırmanın büyüme beklentilerini gölgelemesiyle birlikte yatırımcılar güvenli liman olarak altın yerine ABD dolarına yöneldi.

Yatırımcıların doları tercih etmesi ekonomik riskler söz konusu olduğunda güvenli liman olarak görülen altının bu özelliğini şimdilik rafa kaldırdı. Altının herhangi bir faiz getirisinin olmaması, doların faizinin artması nedeniyle değerli metalin fiyatlarını baskılıyor.

‘RESİM KIYMETLİ MADENLER İÇİN OLUMLU DEĞİL’

Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten’de uzmanların konu ile ilgili yorumunda piyasa koşullarının daha zorlu hale geldiği belirtilerek öngörüde bulunmanın zor olduğu hatırlatıldı.

Bültende, “Tahmin yapmak zorlaştığında ekonomik aktivitelerin de iyiye gitmeyebileceği ihtimali artıyor. Yatırımcıların risk iştahı azalıyor. Güvenli liman aracı altın ise güçlü dolar ve yüksek tahvil faizleri sebebi ile bu dinamiği fırsata çeviremiyor” ifadelerine yer verildi.

Günlük altın yorumunda ayrıca, “Projeksiyonlar enflasyonla mücadelenin süreceği, bunun da ekonomide yavaşlamaya yol açacağı şeklinde. Para politikaları bir süre daha sıkı olmayı sürdürecek gibi gözüküyor. Bu resim kıymetli madenler için olumlu değil” ifadeleri kullanıldı.

KRİTİK VERİLER İZLENECEK

Önümüzdeki hafta, ABD enflasyon verilerinin açıklanacak olması ve Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard ile New York Fed Başkanı John Williams gibi bazı yetkililerinin yapacakları konuşmalar nedeniyle altın piyasası yeni bir oynaklıkla karşı karşıya kalabilir.

Bu hafta açıklanacak yoğun veri gündeminin yanı sıra merkez bankası yetkililerinin açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını aktaran analistler, döviz piyasasındaki hareketlerin de yakından izleneceğini kaydetti.

Analistler, bugünün veri gündeminde, Almanya’da Ifo Endeksleri ve ABD’de Dallas Fed İmalat Sanayi Endeksi’nin öne çıktığını belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1620 ve 1600 doların destek, 1670 ve 1690 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

ALTIN PİYASASINDA SON DURUM

Geçen hafta düşüş eğilimini üst üste iki haftaya taşıyarak yüzde 1,9 değer kaybeden altının ons fiyatı, bugün 1627 dolarla Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyesini test etmesinin ardından gelen tepki alışları ile 1646 dolar seviyesinde dengelendi.

Altının gram fiyatı, yeni haftaya ise yükselişle başlamasının ardından sabah saatlerinde önceki kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 976 liradan işlem gördü. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1610 lira, Cumhuriyet altını da 6 bin 550 liradan satıldı.