Bartın'ın Amasra ilçesindeki Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı madende 43 kişinin hayatını kaybettiği patlama ile ilgili açılan davanın ilk duruşması bugün Bartın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Davada 8'i tutuklu, 23 sanık yargılanacak.

Sanıkların ifadelerinin dinlenmesiyle başlayacak duruşma öncesi aileler Bartın Adliyesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yapacak.

'OLASI KASTLA ÖLDÜRME'

Seçim sonrası İYİ Parti'de 'iç hesaplaşma': Akşener’e muhalif ekip, karşısına aday çıkartacak Seçim sonrası İYİ Parti'de 'iç hesaplaşma': Akşener’e muhalif ekip, karşısına aday çıkartacak

Hükümetin ülkenin en güvenli ve modern maden ocağı olduğunu belirttiği TTK Amasra Müessesesi’ne ait maden ocağında 14 Ekim’deki patlamada 43 işçi yaşamını yitirirken dokuz işçi de yaralanmıştı. Patlamanın ardından hemen başlatılmayan soruşturma üç gün sonra 17 Ekim’de başlatıldı. Soruşturmanın başlatılması ardından TTK Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir’in aralarında bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alındı. 

Zanlılardan Cihat Özdemir, müessese müdür yardımcısı Salih Atmaca, işletme müdürü Selçuk Ekmekci, iş güvenliği ve eğitim başmühendisi Volkan Soylu ve başmühendis Mehmet Tural ile ocaktan sorumlu maden mühendisleri Levent Aydın ve İbrahim Hakan Mengeş ve emniyet mühendisi Şahan Kahraman “bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan tutuklandı. İddianamede, tutuklu Özdemir, Ekmekci, Soylu ve Tural hakkında 42 kez “olası kastla öldürme” suçundan toplam 840 yıldan 1050 yıla kadar, 4 kez “olası kastla yaralama” suçundan da toplam 4 yıl 16 aydan 12 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.