Erzincan İliç'te Anagold'da çalışan maden işçileri, bu ayın başında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini içeren taleplerinin takibini yapmadıkları için Türkiye Maden İş Sendikası'ndan istifa etti ve Bağımsız Maden İşçileri Sendikası'na katıldı.

Erzincan İliç’te Anagold çalışanı madenciler, maden sahasında meydana facianın 3. gününde Türkiye Maden İş Sendikası’na tepki gösterdi. 

Türkiye Maden-İş yetkililerini İliç’te gören işçiler şunları söyledi: 

İstanbul Valiliği'nden 1 Mayıs kararı: Taksim etkinliklere kapatıldı İstanbul Valiliği'nden 1 Mayıs kararı: Taksim etkinliklere kapatıldı

“Bunlar Allah mı oldu? Biz insanız. Bizim hakkımız, hukukumuz yok mu? Burada dolaşmasınlar. Bizi susturan, bizi bu hale getiren onlar. Devlet gelip işçiye soracak. Bunlar işçiyi susturuyor. 

Aptallık bizde. Hepimizi bir şekilde korkuttular. O arkadaşlarımız ölümüne yol açan suç da biz de. Bugün o adamlar oradaysa bu adamların yüzsüzlüğünden. Ben orada çalışıyorum. Çevrede şöyle bir algı var; ‘Anagold dünyanın parasını veriyor’. Böyle bir şey yok. Benim aynı birimimde çalışan arkadaşımı 19 lira için o toprağa gömdüler. Arkadaşlarımızın toprağa gömülmelerinin en büyük nedeni bunları işverenle çektiği peşkeştir. Bizim kanımızın üzerinde. Bunların çoluğu çocuğu hepsi lüks içinde yaşıyor.”