Ankara'da bir araya gelen mahkum yakınları, 'genel af' talebinde bulunarak, "5 yıl indirim" ve "Af istiyoruz" sloganları attı.

Ulus Meydanı'nda toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, ellerinde 'Af istiyoruz' yazılı dövizler taşıdı.

Mahkum Yakınları Federasyonu (MAYAFED) Başkan Yardımcısı Figen Akkaş, geniş kapsamlı bir ceza indirimi ve sicil affı çıkartılmasını istediklerini söyledi. Akkaş, şöyle konuştu:

'YÜZBİNLERCE DOSYA BEKLİYOR'

"1999 yılı sonlarında çıkarılan af yasasından bu zamana kadar geçen sürede infaz düzenlemesi, ceza indirimi ve denetimli serbestlik şartlarında iyileştirmeler yapılsa da kanayan yara olan bu durum çözüme kavuşmamış, bu sorun daha da karmaşık halde büyüyerek devam etmiştir.

Özel'den AK Parti'nin İzmir stratejisi yorumu: Aman rozet kullanmayın Özel'den AK Parti'nin İzmir stratejisi yorumu: Aman rozet kullanmayın

Oysaki yeniden düzenlenmesi acil ve zorunlu olan yeni bir anayasa çalışması öncesinde çıkartılacak olan geniş kapsamlı ceza indirimi ile madde ayırt etmeksizin yüz binlerce mahkum ve milyonlarca mahkum yakınlarının da sorunu çözülmüş olacaktır. Bu kanun sayesinde Yargıtay'da, İstinaf mahkemelerinde bekleyen yüz binlerce dosyanın adalete yük olması ortadan kalkacaktır, adaletin tecellisi hızlanacaktır.

Mahkum Yakınları Federasyonu olarak herkesin bir şansı hak ettiğini düşünüyor ve başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm yetkililerden toplumsal barış, toplumsal kucaklaşma için Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında hükümlü, tutuklu ayrımı gözetmeksizin ceza indirimi, sicil affı ve anayasanın değiştirilmesiyle birlikte genel af talebimizdir."