Apple, şarj adaptörü olmadan iPhone satışını yasaklayan Brezilya mahkemesine itiraz edeceğini ve şirketin tüketicilere eksik bir ürün sunduğu iddialarını geri çekeceğini söyledi.

‘ÇEVRECİLİKLE ALAKASI YOK’

İstiklal Caddesi'ndeki patlamadan sonra VPN kullanımında rekor artış İstiklal Caddesi'ndeki patlamadan sonra VPN kullanımında rekor artış

Ülkenin resmi gazetesinde yayınlanan talimatta bakanlık, iPhone'un "tüketicilere karşı kasıtlı ayrımcı bir uygulamada" temel bir bileşenden yoksun olduğunu savundu. Yetkililer, Apple'ın uygulamanın karbon emisyonlarını azaltma amacına sahip olduğu yönündeki iddiasını reddetti ve akıllı telefonu şarj cihazı olmadan satmanın çevre koruma sağladığına dair hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

Apple’dan yapılan açıklamada, "endişelerini çözmek" için Brezilya tüketici koruma ajansı Senacon ile çalışmaya devam edileceği ve karara itiraz edileceği söylenerek "Brezilya'da bu konuda zaten birkaç mahkeme kararı kazandık ve müşterilerimizin cihazlarını şarj etmek için çeşitli seçeneklerin farkında olduklarından eminiz" denildi.

Karar, Apple'ın yeni iPhone modelini duyurmasının beklenmesinden bir gün önce geldi. (Reuters)