Mehmet Ada Öztekin'in yönetmenliğini üstlendiği ve 3 Kasım'da vizyona giren "Atatürk 1881-1919" filmi için 10 Kasım’a özel 09.05’te sinema gösterimleri düzenlenecek. Film gösteriminden önce Mustafa Kemal Atatürk için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı’nın ardından film izlenecek.

Nuri Bilge Ceylan'dan  'Üç Maymun' açıklaması: Ondan çalmadım Nuri Bilge Ceylan'dan 'Üç Maymun' açıklaması: Ondan çalmadım

Ayrıca filmde kullanılan kostümler, 10 Kasım haftasında ilk kez halka açık şekilde Emaar Square Mall’da sergilenmeye başlanacak. Sergilenecek kostümler arasında Mustafa Kemal, Zübeyde, Makbule, Madame Corinne ve Miti karakterlerinin kullandığı çeşitli kıyafetler yer alıyor. 

FİLM KOSTÜMLERİNİN İPLİKLERİ YENİ ZELANDA'DAN GETİRİLDİ

Filmin kostümleri tasarımcı Gamze Kuş tarafından hazırlandı. Sivil halk kostümleri için yaklaşık 10 bin metre, yalnızca ana oyuncuların kostümleri için yaklaşık 7 bin metre kumaş kullanıldı. 3 bin kostüm için 4 atölye 30 hafta üretim yaptı, kostümlerin eskitilmesi için 7 kişilik ekip 16 hafta boyunca çalıştı. 1910’lardaki kumaşların dokusunun aslına uygun yansıtılabilmesi için askeri kostümlerin iplikleri Yeni Zelanda’dan getirtildi. Uşak’ta örüldü ve Kayseri’de dokundu. Böylece 12 bin metre kumaş, belirlenen renk tonlarında üretildi.

Tasarımları Mücella Mert’e ait 2 bin 500 şapka, 3 atölyede 16 haftada üretildi. 300 Anzak askeri şapkası, film için özel olarak Avustralya’dan getirtildi.

İKİNCİ FİLM 5 OCAK'TA SİNEMALARDA

Hazırlığı 1,5 yıl, çekimleri yaklaşık 4,5 ay süren "Atatürk 1881-1919", sinemada iki film olarak yayınlanacak. "Atatürk 1881-1919" birinci film, televizyondaki 75 dakikalık özel yayının ardından 3 Kasım’da 132 dakika uzunluğundaki sinema versiyonuyla izleyiciyle buluştu. İkinci film 5 Ocak’ta sinemada izleyicisiyle buluşacak. 

Atatürk’ün çocukluğu ile başlayan "Atatürk 1881-1919", Milli Mücadele’ye giden yolda kahramana dönüşerek hem kendi hem de ülkesinin kaderini değiştiren bir lideri anlatıyor. 

Kaynak: Duvar