Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Başdanışmanı ve araştırmacı Ahmet Gürel, Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşının 10 Kasım 1953 tarihinde Ankara Etnoğrafya Müzesi'nden alınarak, Anıtkabir'e nakledildiği törenin renkli görüntülerine ulaştı.

Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e naklinin renkli görüntüleri ortaya çıktı - Sayfa 2

Gürel, görüntüleri Ege Üniversitesi'nde görev yapan bir öğretim üyesinden 4 yıl önce aldığını söyledi. Anıtkabir'de yapılan törene 3 yaşında anne ve babasıyla katılan Gürel, söz konusu görüntülerin daha sonradan İtalyanlar tarafından renklendirildiğini öğrendiğini belirtti.

CHP İstanbul'da flaş gelişme! Bülent Kerimoğlu İBB için aday oluyor CHP İstanbul'da flaş gelişme! Bülent Kerimoğlu İBB için aday oluyor
Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e naklinin renkli görüntüleri ortaya çıktı - Sayfa 3

Görüntülerde, Atatürk'ün Türk bayrağına sarılı naaşının top arabasında ve omuzlarda Etnografya Müzesi'nden Anıtkabir'e taşınması ile düzenlenen tören yer aldı. Atatürk'ün naaşının, törende konuşan Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın "Şimdi seni kurtardığın vatanın her köşesinden gönderilen mukaddes topraklara veriyoruz. Senin hakiki yerin daima inandığın ve bağlandığın Türk milletinin minnet dolu sinesidir. Nur içinde yat" sözlerin sonrası Anıtkabir merdivenlerinden askerlerin omzunda taşındığı görüldü.

Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e naklinin renkli görüntüleri ortaya çıktı - Sayfa 4

Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e yolculuğu sırasında çekilen görüntülerde; cadde ve sokakları, evlerinin balkon ve pencerelerini dolduranlar da yer aldı.

Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e naklinin renkli görüntüleri ortaya çıktı - Sayfa 5

Gürel, Atatürk'ün ölümünün 85'inci yıl dönümünde yaptığı açıklamada, Atatürk'ün vefatının ardından Dolmabahçe Sarayı'ndan Ankara'ya uzanan yolculuğunu anlattı.

Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e naklinin renkli görüntüleri ortaya çıktı - Sayfa 6

Gürel, "Mustafa Kemal'i, 10 Kasım 1938 sabahı kaybettik. Ölüm belgesini imzalayanlardan Prof. Mehmet Kamil Berk, Atatürk'ün çenesini ipek mendille bağladı. 9 gün boyunca, Atatürk'ün önünden, İstanbullular hıçkıra hıçkıra geçmişlerdir. On binlerce kişi, Atatürk'ü son kez görmek için Dolmabahçe Sarayı'nı ziyaret etmiştir. 17 Kasım 1938'de sarayda çıkan izdihamda 11 kişi ölmüştür. Cenaze namazı, 19 Kasım sabahı yerel saatle 08.10'da İslam Tetkikleri Enstitüsü Müdürü Ord. Prof. Mehmed Şerafeddin Yaltkaya tarafından Türkçe olarak kılınmıştır. Dini tören sırasında fotoğraf çekimine izin verilmemiştir" dedi.

Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e naklinin renkli görüntüleri ortaya çıktı - Sayfa 7

Gürel, Dolmabahçe'den alınan Atatürk'ün naaşının Fındıklı ve Haliç üzerinden Eminönü'ne ulaştırıldığını anımsatarak, "İstanbullular, onu son defa uğurlamışlardır. Ülkemizin Yahudi vatandaşları; bu güzel insanı kendi (matem) geleneklerine göre 'gömleklerinin ceketlerinin düğmelerini kopararak' uğurlamıştır. Gömleklerin, ceketlerin düğmeleri kopartılarak uğurlamak; 'senden sonra eksiğim' demekmiş. Naaş önce Zafer Torpidosu'na alınır ve daha sonra da Yavuz Zırhlısı'na. Yavuz Zırhlısı'nın selam atışına, İngiliz, Sovyet, Alman, Fransız, Rumen ve Yunan gemileri iştirak etmişlerdir. Aynı gece naaşı, İzmit'e oradan da aynı günün akşamı 20.30'da Ankara'ya götürülmüştür. 20 Kasım 1938'de Ankara'da başta Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Meclis Başkanı Abdülhalik Renda, Başbakan Celal Bayar, hükümet bakanları olmak üzere devlet erkanı tarafından karşılanan cenaze, TBMM önünde hazırlanan katafalka konulmuştur. Ankara halkı, liderlerini saygı ile uğurlarken İngiltere'nin en büyük askeri Mareşal Birdwood, tek ayağı üzerinde Halk Evi balkonundan Atatürk'ü selamlamıştır. 21 Kasım 1938 günü, onun naaşı Ulus Meydanı'ndan, Etnografya Müzesi'ne ulaşırken 80 Türk askeri onun top arabasını taşımışlardır. Atatürk, 12 milletvekilinin omuzunda ve yabancı devletlerden gelenlerin de katıldığı tören ile Ankara Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrindeki katafalkta konmuştur" diye konuştu.

Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e naklinin renkli görüntüleri ortaya çıktı - Sayfa 8

'TÖRENDE BULUNMANIN ONURUNU YAŞIYORUM'

Gürel, 21 Kasım 1938 günü Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün, Atatürk üzerine bir radyo konuşması yaptığını belirterek, "Ankara'daki Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden (GATA) bu amaçla gelen patolog Prof. Lütfi Aksu tarafından Atatürk'ün naaşı mumyalanmıştır. Atatürk'ün naaşı, Etnografya Müzesi'nde 15 yıl kalmıştır. Atatürk'ün anıt mezarı Anıtkabir'in yapımına 9 Ekim 1944'te başlanmış ve inşası 1 Eylül 1953'te tamamlanmıştır. 10 Kasım 1953'te Atatürk'ün cenazesi, Ankara Etnografya Müzesi'nden alınarak, Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın katıldığı bir törenle Anıtkabir'e getirilmiştir. Orada konuşmasını yaptıktan sonra ebedi istirahatgahına indirildi. O törende bulunmanın onurunu ömür boyu yaşamaktayım" dedi. 

Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e naklinin renkli görüntüleri ortaya çıktı - Sayfa 9
Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e naklinin renkli görüntüleri ortaya çıktı - Sayfa 10
Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e naklinin renkli görüntüleri ortaya çıktı - Sayfa 13
Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e naklinin renkli görüntüleri ortaya çıktı - Sayfa 14
Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e naklinin renkli görüntüleri ortaya çıktı - Sayfa 15
Kaynak: DHA