Ukrayna Halter Federasyonu (UWF), Ukraynalı Olimpiyat sporcusu ve iki kez Avrupa şampiyonu Oleksandr Pielieshenko'nun, 30 yaşında Rusya'nın Ukrayna'daki savaş cephesinde yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Pielieshenko, Rio 2016 Olimpiyatları'nda erkekler 85 kg kategorisinde dördüncü olmuş, 2016 ve 2017 yıllarında düzenlenen Avrupa şampiyonalarında altın madalya kazanmıştı.

Türkiye Kupası'nın kazanan Beşiktaş'ın, Avrupa rakipleri belli oldu Türkiye Kupası'nın kazanan Beşiktaş'ın, Avrupa rakipleri belli oldu

2018'de bir doping testinden geçemediği için men cezası alan Pielieshenko, işgalin başlangıcında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'ne katıldı.

UWF, Facebook'ta yaptığı açıklamada, "Büyük bir üzüntüyle bildiriyoruz ki, Ukrayna'nın değerli spor ustası Oleksandr Pielieshenko'nun kalbi bugün atmayı durdurdu. Ailesine ve onu tanıyan herkese en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz." ifadelerine yer verdi.

Ukrayna Ulusal Olimpiyat Komitesi de Pielieshenko'yu saygıyla anarak, işgalin başlangıcında silahlı kuvvetlere katıldığını belirtti.

Halter antrenörü ve Ukrayna Halter Federasyonu yönetim kurulu üyesi Viktor Slobodianiuk, "Savaş en iyilerimizi alır... kahramanlar ölmez." dedi.