Adnan Oktar Grubuna yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan yazılımcı Orkun Dülgeroğlu (37), yeni bir dava ile gündemde. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre, aralarında hâkim, savcı, polisin de olduğu 30’u aşkın kişi hakkında sahte haber ve video hazırlayarak yayımlayan Dülgeroğlu, benzer bir yöntemi eski avukatı için devreye soktu.

WhatsApp Görsel 2022-12-12 saat 11.38.32
Orkun Dülgeroğlu

ESKİ AVUKAT İÇİN ‘CİNAYET’ YALANI

İddianameye göre Dülgeroğlu, aralarında husumet oluşan eski avukatının fotoğraflarını kullanarak sahte bir haber ve video hazırladı. Dülgeroğlu, anılan videoda, Avukat Koray Kılıç’ın (50) fotoğraf ve vatandaşlık numarasını kullanarak "Cinayet itirafı” başlığı ile Youtube, Twitter, Facebook ve Instagram gibi çeşitli platformlarda yayınladı.

GÖRÜŞMEYİ KAYDETTİ

Av. Kılıç’ın şikâyeti üzerine soruşturma başlattı. Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü, söz konusu paylaşımları yapan ismin Dülgeroğlu olduğu yönünde rapor hazırladı. Savcılık soruşturması kapsamında ifadeleri alınan baba Hilmi Nadir Dülgeroğlu (61), Av. Koray Kılıç ile yaptığı telefon görüşmesini kaydettiğini bu kaydı da eniştesi İlhan Çivici’ye (66) gönderdiğini kaydetti. Çivici ise, söz konusu Orkun Dülgeroğlu’na gönderdiğini kabul etti. Av. Kılıç’a yönelik sahte haber ve videonun da anılan görüşmenin bir bölümünün kesilerek hazırlandığı anlaşıldı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Dışişleri’nden seyahat uyarısı! Dışişleri’nden seyahat uyarısı!

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Dülgeroğlu ise, söz konusu sahte haber ve videoları kendisinin hazırlamadığını olayla ilgisinin olmadığını söyledi. Dülgeroğlu, eski avukatı ile husumetli olduklarını da kaydetti.

6 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENDİ

Yürütülen soruşturma sonrası Orkun Dülgeroğlu’nun yanı sıra babası Hilmi Nadir Dülgeroğlu ile enişteleri İlhan Çivici hakkında ‘haberleşmenin gizliliğini ifşa’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edildi.

LİSTESİNDE KİMLER YOK Kİ

İstanbul Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması geçen günlerde yapıldı. Eski müvekkili Dülgeroğlu’na yönelik ağır suçlamalarda bulunan Av. Koray Kılıç’ın dava dosyasına giren dilekçe ve ifadelerinde şu bilgiler yer aldı: “Kendisi, eski sevgilisini eskort olarak gösterdiği için Çorlu’da yargılandı. O davadan sonra, aralarında benim de olduğum 32 kişi hakkında bir dizi sahte haber ve videolar hazırladı. Ki bu kişiler arasında, Anadolu Adliyesi’nde görevli 6 ayrı sulh ceza hâkimi de yer aldı. Bu hakimler, Dülgeroğlu’nun erişim engeli taleplerini reddettikleri için böyle bir durumla karşılaştı. Bu kişi, babasını silah kaçakçısı, babaannesini, evinde 10 milyon lira saklayan ve tek başına yaşayan bir kişi olduğunu belirterek, yaşlı kadının fotoğrafını ve evinin adresini dahi paylaşan biri… Bu kişi ayrıca, halen bir siyasi partinin genel başkan yardımcısı bir kişi için, öz kızını taciz ettiği yalanı ile bir haber hazırladı ve çeşitle mecralarda yayınladı. Aynı zamanda iyi bir hacker olan bu Dülgeroğlu, tüm bu suçları işlerken dijital bir iz bırakmama konusunda da oldukça yetenekli.”

6 HAKİM DAVACI OLMUŞTU

Öte yandan, İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görevli sulh ceza hakimleri A.G., F. B., M. E., ve M. K. ile aynı adliyede görevli ağır ceza mahkemesi başkanları O. M. ile H. A., Dülgeroğlu’na karşı ‘hakaret’ ve ‘iftira’ suçlaması ise dava açmıştı. Ancak Dülgeroğlu, anılan davada, delil yetersizliğinden beraat etti.

POLEMİK HABER