YAZARLAR

Tüm Yazıları Aykut Torunoğulları

İHTİRAS

23.08.2019 08:03

İhtiras korkunç bir duygudur.

Kaybetmeye başladığını anlayınca hesapsızca, düşüncesizce saldırıya geçirir. Oysa geriden gelecek zararları, tahribatları düşünmeden, hesap etmeden ve kendinden başkası yokmuş gibi...

Kendi ırkımdan, soyumdan başka tanımam gibi davranırsan; beraber yaşadığın bütün bu dünyaya ait insanların kalbini kazanmazsan; kalp hastası! olarak yaşarsın, kaçınılmaz..

Çöldeki deve; çöl dikeni yiyince damağı kanar ve ılık kanın tadını çok sever. Gelen lezzeti kandan değil, dikenden bilir. Böylece diken yemeye devam eder ve sonunda kan kaybından ölür. Araplar devenin diken yemesine ha-re-se (kendi kanında boğulmak)derler. Yani İHTİRAS!

İhtiras; doymamazlık, aşırı istek, kendini kaybedecek kadar gözü dönmüşlük anlamına gelir. Sonu gelmeyen, bitip tükenmek bilmeyen aşırı tutku, istek, şiddet ve gözü dönmüşlükle bir şeyleri arzu etmek; insanı sonu gelmez bir boşluğa sürükler. İnsanın sahip olduklarının değerini bilmesi ve gereğini yapması için uğraşması lazım.. Sahip olamadıklarına ulaşmak içinse, kontrollü ve ölçülü bir istek içinde gereken şartları yerine getirerek yürümesi gerekir. Yoksa aşırı istek, aç gözlülük, kendini kaptırma, saplantı, tamah, tutku, iptila, hırs...hiç anlamadan içten içe yok eder insanı.

Eğer hayatınıza; duygu sömürüsünden, yalana; ihanetten, şantaja kadar uzanan ve amacına ulaşmak için her yolu mübah gören ihtiras tutkunu birilerini alırsanız işte o zaman hayatınızın da en büyük hatasını yapmış olursunuz. Çünkü bedeninize; sizi yok edene kadar uğraşacak ve doymak bilmeyecek bir canavar yerleştirmişsinizdir artık..

İhtiras tehlikelidir! Uzak durun...


 


EN ÇOK OKUNANLAR

Asena Atalay, pozlarıyla beğeni topladı

Gazeteci Levent Uysal'a silahlı saldırı