CHP ve TİP’in, Meclis kararının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yaptığı başvuru yakında gündeme alınacak.

Özel, Erdoğan görüşmesi öncesi başkanları dinledi Özel, Erdoğan görüşmesi öncesi başkanları dinledi

Gazeteci Nuray Babacan, bugünkü yazısında milletvekilliği düşürülen Can Atalay'ın durumunu köşesine taşıdı.

Can Atalay'la ilgili AYM'den iki karar çıkabileceğini belirten Babacan yazısında "Görünen o ki yeni bir krizimiz var" ifadesini kullandı.

Babacan'ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

Can Atalay’ın Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun yanı sıra bir de CHP’nin vekilliğinin düşürülmesinin “yok hükmünde” olduğunun tespit edilmesi başvurusu var. Şimdi bu tartışma, iki başvuruyla yeniden AYM’ye taşındı. Hukukçu siyasetçilere göre AYM, CHP’nin başvurusuyla ilgili iki karar verebilir.

İlki, AYM “Okunmuş bir kesin yüküm yok” diyebilir. İkincisi, usul ve esas hatalarını dikkate almaz, “AYM’nin denetleyeceği bir işlem yoktur” kararı verebilir.

AK PARTİ İKTİDARININ BEKLENTİSİ

İktidar partisinin hukukçularına göre AYM, CHP’nin başvurusuna “denetleyeceği bir işlem yoktur” yönünde karar verecek. Ancak, Anayasa Mahkemesi’nin geçmişte bazı meclis kararları ile ilgili “Eylemli İçtüzük uygulaması” diyerek iptal kararı alındığı da biliniyor. Buna da usul açısından “Eylemli İçtüzük ihlali” diyerek, iptal yoluna gitmesi de bir olasılık.

HER ŞEY SİL BAŞTAN DEĞİŞEBİLİR

Görünen o ki, AYM’nin kararı ne olursa olsun, yeni bir krizimiz olacak. Can Atalay’ın bireysel başvurusuna AYM’nin yeniden hak ihlali kararı vermesi de büyük olasılık. Tüm süreçler sil baştan yeniden işletilecek. Bu kez, esasa ilişkin tartışma olmayacağını varsaysak bile, 13. Ağır Ceza Mahkemesi yeniden devreye sokulabilir. Ayrıca, Yargıtay’ın direnişini sürdürmesi de söz konusu."