Altılı Masa'nın çalışmalarına değinen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirirken şunları söyledi:

'OTURURKEN KONUŞMAK KOLAY'

“Bir yanına Bahçeli'yi, bir yanına Perinçek'i aldı, ‘Kürt sorunu diye bir şey yok kardeşim' diyor. Bir tarafında Bahçeli, bir tarafında Perinçek olunca zaten diyeceği başka bir laf yok. Sayın Bahçeli, Adıyaman'a en son ne zaman gelmiştin? Ankara'da otururken konuşmak kolay. Esiyor, gürlüyor oradan.

'ÇÖZÜM EŞİT VATANDAŞLIK ANLAYIŞINDAN GEÇİYOR'

Kürt sorunu var, bunun çözümü de devletin temel hak ve özgürlüklerle ilgili sapasağlam bir tutumundan geçiyor. İnsan haklarının devlet tarafından aynen tanınmasından geçiyor. Çözümü, eşit vatandaşlık anlayışından geçiyor.

Her vatandaş, eşit ve onurludur. Her vatandaş, anasından doğduğu anda sahip olduğu hakları doyasıya yaşar. Devlet de bunu sadece tanır.

'HÜKÜMET, MARKETLERE SAVAŞ AÇIYOR'

Şimdi marketlerle savaşıyorlar. Sütün fiyatını belirleyen hükümetin kendisi değil mi? Karkas etin fiyatını, buğday taban fiyatını hükümet belirliyor. Gıdayla ilgili bütün temel maddelerin fiyatını hükümet belirliyor, ondan sonra marketlere ‘Sen bunu niye pahalı satıyorsun' diye savaş açıyor.

Niye? Çünkü enflasyonun sebebi kendileri ama bir başka suçlu arıyorlar kendilerine. Milletimiz bunu yutmuyor. Enflasyonun en önemli sebebi dolardaki artıştır.

'6 AYDA KRİZ İKLİMİNİ ÇÖZERİZ'

Seçim olduğu akşam uyuyup sabah kalkacağız, bir yudum su içip ‘İyi ki o kabus bitti' diyeceğiz. Ekonomiyle ilgili kurumları bir ayda ayağa kaldırırız. Biz çözeriz. 6 ayda kriz iklimini çözeriz.

'ELDE ETTİĞİ FAZLA BAŞARI YOK'

Ekonomiyle ilgili başarılardan bahsederken hep benim ekonomi yönetiminin başında olduğum dönemden bahsediyor. Kendisi 4 yıldır ülkeyi tek başına yönetirken elde ettiği fazla başarı yok.

‘Falanca tarihte paradan altı sıfır atmıştık, enflasyonu düşürmüştük' diyor. Benim için ‘İmza atmasaydım yapamazdı' diyor. Madem hikmet imzada, at bir imza, şu enflasyonu da döviz kurunu da düşür.

'BİR DE BUNU BAŞARI DİYE ANLATIYORLAR'

28 Şubat davasında cezalı İlhan Kılıç ve Kenan Deniz için af kararı 28 Şubat davasında cezalı İlhan Kılıç ve Kenan Deniz için af kararı

Avrupa'nın en büyük tarım toprakları bizim. Ukrayna'dan iki buğday gemisi bu tarafa doğru salınınca herkes sevindi, ‘Oh buğdaysız kalmayacağız' dedi. Bu ne biçim iş? Bir de bunu başarı diye anlatıyorlar. Ayıp.

'EN YÜKSEK FAİZ ÖDEYEN İKTİDARI'

Cumhuriyet tarihinin en yüksek faiz ödeyen iktidarı, bu iktidar. Daha önce bu kadar büyük faiz ödenmedi. 350 milyar; tam buz gibi faiz. Yanına 320-330 milyar da kur farkını ekleyin, etti size 650 milyar. Onunla sadece bu yıl 1 milyon tane konut yapılabilirdi. İhtiyacı olanlara peşinatsız bir şekilde verilebilirdi.

'FETÖ VEYA BENZERİ TERÖR ÖRGÜTLERİYLE SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ'

FETÖ, çok tehlikeli bir örgüt. Kendilerini gizlemeyi iyi beceriyorlar. Onlarla mücadele edeceğiz. FETÖ veya benzeri terör örgütleriyle sonuna kadar mücadele edeceğiz.

'BAKIŞIMIZ TAMAMEN ADALET BAKIŞIDIR'

Eğer vatandaşımız 3 sene, 5 sene taşeron firmada çalışıyorsa, hâlâ kadroya alınmıyorsa adalet değil. Vekil imamlar, vekil öğretmenler var. Böyle bir şey olmaz. Bunları sadece biz değil, Altılı Masa'da da hallediyoruz. Bakışımız, tamamen adalet bakışıdır. Vatandaşlarımız arasında ayrımcılık olmayacaktır.

'UZLAŞILMIŞ BİR ÇÖZÜMLE ÇIKACAĞIZ'

Altılı Masa'nın ve ortak cumhurbaşkanı adayının tek bir tarım politikası olacak, tek bir ekonomi politikası olacak, tek bir dış politikası olacak. Böylece vatandaşlarımızın karşısına çok net, temiz, uzlaşılmış bir çözümle çıkacağız.” (ANKA)