Suriye remi haber ajansı SANA'ya göre, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Bin Zayid ile Beşar Esad Şam’da görüştü.

Görüşmede iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesi ve bölgedeki istikrarın güçlendirilmesi ele alındı.

'KOORDİNASYONU SÜRDÜRMEYE İSTEKLİ'

Macaristan’dan Kuran-ı Kerim provokasyonunun başrolündeki İsveç’e tepki Macaristan’dan Kuran-ı Kerim provokasyonunun başrolündeki İsveç’e tepki

SANA’da görüşmeye dair şu ifadeler yer aldı:

“Konuk bakan, Birleşik Arap Emirlikleri Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan ve Devlet Başkan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum’un selamlarını Cumhurbaşkanı Esad’a iletti ve BAE’nin iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmeye ve ufkunu genişletmeye ve çeşitli konularda Suriye ile istişare ve koordinasyonu sürdürmeye istekli olduğunu vurguladı.”

BAE'nin resmi haber ajansı Wam’ım haberinde ise "Beşar Esad ile Abdullah bin Zayid Al Nahyan, Suriye ve Ortadoğu bölgesindeki durumla ilgili gelişmeler de dahil olmak üzere bir dizi bölgesel ve uluslararası ortak çıkar meselelerini konuştu" ifadeleri kullanıldı.

BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan, 9 Kasım 2021 tarihinde Esad ile 11 yıl aradan sonra ilk kez görüşmüştü.