Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine az bir süre kala Avrupa'daki Türklere seslenen MHP lideri Devlet Bahçeli, 'seçim' çağrısında bulundu. 

'YÜKSEK BİR KATILIM GÖSTERMELERİ GEREKİYOR'

Gazeteci Candaş Tolga Işık: Yüzde 100 yeni Kabine geliyor Gazeteci Candaş Tolga Işık: Yüzde 100 yeni Kabine geliyor

Avrupa'daki Türklerin seçimlerdeki öneme dikkat çeken Bahçeli, şu ifadelerde bulundu:

"Bu seçimler Avrupa Türklüğünün geleceğini de yakından etkileyecektir. Sayıları 6 milyona ulaşan Avrupa Türklüğü bizim için dünyaya çevrilen yüzümüz, milli ve manevi değerleriyle duruş göstermeye çalışan zenginliğimiz, pek çok olumsuz tesire rağmen kaynağından ve kökünden kopmayan gurbet ellerdeki cevherimizdir. Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımız Türk milletinin gönül ve kültür elçileridir. Onların sandığa yansıyacak iradeleri tarihi önemdedir. Bu nedenle 14 Mayıs 2023 tarihinde Avrupa Türklüğünün seçimlerde yüksek bir katılım göstermeleri samimi dileğim ve temennimdir."

'GÜN CUMHUR İTTİFAKI'NDA BULUŞMA GÜNÜDÜR'

Bahçeli konuşmasına Cumhuriyet'in 100'üncü yılında 'Türkiye Yüzyılı' hedefini desteklemesi gerektiğini söyleyerek devam etti:

"Gün birleşme günüdür, gün zillete karşı Cumhur İttifakı'nda buluşma günüdür. Avrupa Türklüğünün hassasiyet, beklenti ve özlemlerini istişare etmek, görüş alışverişinin yanı sıra 14 Mayıs seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunmak maksadıyla arayış ve çalışmalarımız elbette yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bu maksatla Avrupa Türk Konfederasyonu'nun başkan ve yönetimiyle birlikte, bu konfederasyona bağlı farklı Avrupa ülkelerinde teşkilatlanmış olan Türk federasyonlarının başkan ve yönetimleri 15 Nisan 2023 tarihinde bizzat şahsım tarafından Ankara'ya davet edilmişlerdir. Avrupa Türklüğünü hasretle, hürmetle ve muhabbetle selamlıyor, hep birlikte çok daha güçlü olduğumuzu bilhassa paylaşıyorum."