Kendi kurumundaki personele yönelik mobbing ile sürgün iddialarının ardından görevinden alınan eski Aile Sosyal Politikalar Tunceli İl Müdürü Ali Ekber Yurt, Dersim Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adayı oldu.

Sözcü'den Evren Demirdaş'ın haberine göre Tunceli Belediye Başkan adayı adaylığı için AK Parti'ye müracaat etti. Tunceli Cemevi Başkanı da olan yurt MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve AK Parti eski Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın'a hediye ettiği Zülfikar’la da gündeme gelmişti.

İstanbul'da Aydos Ormanı'nda yangın çıktı İstanbul'da Aydos Ormanı'nda yangın çıktı

Öte taraftan AK Parti ve MHP’ye yönelik eylem ve söylemleriyle "Cemevini AKP politikalarına alet ediyor" eleştirisiyle Alevilerin tepkisini çekiyordu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da 10 Haziran 2022’de Tunceli Cemevini ziyaret etmiş, Erbaş'a cura saz hediye edilmişti. Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt'un "Tarikatların Tunceli’ye zarar vereceğine inanmıyorum" sözleri de tepki çekmişti.

CEMEVİNDE GIYABİ CENAZE NAMAZI KILDIRMIŞTI

En son olarak geçtiğimiz ay cami ve öğrenci yurtlarından servis kaldırarak, cemevinde İsrail saldırılarında ölenler için gıyabi cenaze namazı yapmış, yine Alevi toplumu ve kanaat önderleri tarafından Aleviliğe aykırı eylemleri nedeniyle eleştirilmişti.