TBMM Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar 1 Ocak'tan bugüne kadar hudutlarda 250 bin kişinin geçişinin engellendiğini, bu yıl başından itibaren ise 4 bin civarında teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi. Suriye'nin kuzeyine yönelik olası kara harekatına ilişkin ise "Hiç kimse sınırımızın dibinde yuvalanmış teröristlere müsamaha gösterilmesini beklemesin. Bir operasyon, teknik, taktik ve matematik konusudur." dedi.

Bakan Akar'ın konuşmaları:

Hukukçulardan Bozdağ'ın AYM çıkışına tepki: Yargıya müdahale Hukukçulardan Bozdağ'ın AYM çıkışına tepki: Yargıya müdahale

Her geçen gün alınan ilave tedbirlerle sadece 1 Ocak’tan itibaren hudutlarımızda 250 bin kişinin geçişi engellenmiş; yakalanan 7 bin 600 düzensiz göçmen ile 800 terörist kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar; yurt içinde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 37 bin, bu yılın başından itibaren ise 4 bin civarında terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Pençe Kılıç Harekatı’nda 364 terörist etkisiz hale getirildi.

"TSK, ülkemizin ve asil milletimizin güvenliği için her türlü tedbiri almıştır, alacaktır"

Türk Silahlı Kuvvetleri, kimyasal silah ve mühimmat geliştirmemekte, üretmemekte, stoklamamakta, kullanmamaktadır. Envanterde uluslararası hukuk ve anlaşmalarla yasaklanmış olan hiçbir silah ve mühimmat asla bulundurulmamaktadır.

İçeride ve dışarıda yapılan diğer bir kara propaganda da terörle mücadelemizin Kürt kardeşlerimize karşı olduğu iftirasıdır. Bu yalandır, bu alçaklıktır.

Bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyen ülkeler başta olmak üzere hiç kimse bizden sınırımızın hemen dibinde yuvalanan teröristlere karşı müsamaha göstermemizi beklemesin. Operasyon; teknik, taktik ve matematik konusudur. TSK, ülkemizin ve asil milletimizin güvenliği için uygun yer ve zamanda gerekli her türlü tedbiri almıştır, alacaktır.

'YUNANİSTAN TARİHTEN DERS ALMALI'

Beklentimiz, bazı Yunan siyasilerin ve askerî şahısların iç politik amaçlarla uzlaşmaz ve kışkırtıcı tavırlarından derhal vazgeçmeleri, problemlerin diyalog yoluyla çözümüne odaklanmaları ve tarihten ders almalarıdır.

Kıbrıs, Ege ve Doğu Akdeniz’de diyaloğa açık olmakla beraber, hiçbir oldubittiye müsaade etmedik, etmeyeceğiz.