Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerde binlerce vatandaşımız hayatını kaybederken on binlercesi de yaralandı. Depremden etkilenen 11 ilde binlerce insan evsiz kalmasının ardından gündeme salgın hastalık tehlikesi gündeme geldi.

Sosyal medya hesabında açıklama yapan Koca, deprem bölgesinde salgın hastalıklara ilişkin erken uyarı sisteminin tüm bölgede devrede olduğunu açıkladı.

Bakan Koca, paylaşımdan şunları  da söyledi:

"Deprem bölgesinde salgın hastalık riskine karşı ERKEN UYARI SİSTEMİ üzerinden sendromik sürveyans yapılmaktadır. Bu çalışma sayesinde, risk oluşturabilecek enfeksiyonlara ilişkin erken dönemde veri toplanıp analiz edilmektedir. Erken Uyarı Sistemi tüm bölgede devrede.

Sinan Oğan'dan Soylu’ya: Günü geldiğinde açıklayacağız Sinan Oğan'dan Soylu’ya: Günü geldiğinde açıklayacağız

Şu an, bilimsel olarak salgın anlamına gelebilecek bir veri söz konusu değildir. Bu durumu korumamızın koşulu ise, içme suyu ve gıda temizliği ile ortam temizliği gibi, her biri asla taviz verilemeyecek olan faktörlere bağlıdır.

On binlerce insan içinde sayısı onla, yirmiyle ifade edilen ishal gibi bazı vakalar özel anlam ifade etmeyen bir durumdur. Bir kaynaktan bulaşıp yayılan bir hastalık olmaması esastır. Şebeke suyundan kaynaklanabilecek sorunlara karşı bu açıdan son derece dikkatliyiz."