Banksy'nin tarzına benzeyen ve Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmayı kınayan yedi duvar resmi, kasım ayı başlarında Kiev ve çevresinde ortaya çıktı. Kimliği bugüne kadar bilinmeyen ikonik sanatçı, daha sonra eserlerin gerçekten kendisine ait olduğunu doğruladı. 

BÖLGE HALKI BİLDİRDİ

Gostomel'deki sanat eseri, elinde bir yangın söndürücü tutan, gaz maskeli ve mayolu bir kadını tasvir ediyordu. Duvara tutturulmuş gerçek bir tahta sandalyenin üzerinde duruyordu.

Ancak bölge halkı, günün erken saatlerinde sosyal medyada duvar resminin gittiğini bildirdi ve eskiden olduğu yerden görüntüler yayınladı. 

banksy

‘SATIP ORDUYA BAĞIŞLAYACAKTIK’ SAVUNMASI

Gostomel polisi, olayı Ukrainska Pravda haber sitesine doğrulayarak, bir grubun şüpheli olarak gözaltına alındığını söyledi. Şüphelilerin sorgu sırasında duvar resmini satıp parayı Ukrayna silahlı kuvvetlerine bağışlamak istediklerini söylediler.

Grup hakkında 'kasten tahrip veya mala zarar verme' suçundan ceza davası açıldı. Ukrayna ceza kanununa göre, ihlal para cezası, ıslah çalışması veya üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir.

ABD'li politikacı Cook'dan seçim açıklaması! ABD'li politikacı Cook'dan seçim açıklaması!

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER