Muğla’nın Bodrum ilçesinde Yunanistan unsurlarınca geçen 21 Ekim’de geri itilen göçmenlerin arasında baygın bulunan bir Türk genci, Sahil Güvenlik botuna alınıp karaya çıkarılmış ve gencin Yunanistan’da elektrikle işkence edilip öldürüldüğü iddia edilmişti.

ADLİ TIP RAPORU 6 AY SONRA ÇIKTI

Olayla ilgili İçişleri Bakanlığı açıklama yapmış ve “20 Ekim’de İstanköy (Kos) Adası’na geçtikleri, burada Yunan güvenlik güçlerince yakalanıp değerli eşyalarının alındığı, ellerinin kelepçelenerek darp edildikleri öğrenildi. Göçmenler, götürüldükleri yerde kendilerinden olmayan ve Türkçe konuşan bir kişiye elektrik verilip işkence yapıldığını, kendileriyle birlikte can salıyla Türk karasularına geri itildiklerini beyan etmişlerdir. Olayla ilgili Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır” bilgisini paylaşmıştı. 

Büyüksu’nun ölümüyle ilgili adli tıp raporu 6 ay sonra çıktı. Raporda, Büyüksu’nun ölümünün genel beden travmasına bağlı çoklu kot kırıkları ile birlikte yaygın yumuşak doku içi kanama sonucu gerçekleştiği, gencin maruz kaldığı travmayla ölümü arasında illiyet bağı bulunduğu anlatıldı.

 KARDEŞİ KONUŞTU: TÜM MERCİLERE BAŞVURU YAPTIK

 Milliyet’e konuşan Barış Büyüksu’nun kardeşi Dilan Bıyık, şu ifadeleri kullandı: 

Erdoğan 'Körfez ülkeleri' demişti... Türkiye'ye hangi ülke neden para verdi? Erdoğan 'Körfez ülkeleri' demişti... Türkiye'ye hangi ülke neden para verdi?

“Ağabeyim, işkenceyle insan haklarına aykırı bir şeklide öldürüldü. Biz aile olarak tüm mercilere başvuru yaptık. Türkiye ve Yunanistan’dan avukat tuttuk. Türkiye’den Çağdaş Hukukçular Derneği ile Yunanistan’da da Legal Centre Lesvos Derneği’yle iletişim halindeyiz. İki dernek de davayı birlikte takip edecek”

"ASKERLER ELEKTRİK VERDİ"

Adli tıp raporunda Barış Büyüksu’nun gördüğü şiddete tanıklık eden Filistinli göçmenlerin ifadelerine yer verildi. Tanıklardan biri, “Türk vatandaşı bir erkeği, yan odamıza getirdiler. Bu şahsı dövüyorlardı. Acı çeken Türk vatandaşının bağırdığını duyuyorduk. Bu kişiye elektrik verilerek işkence ediliyordu. Elektrik verilen cihazın sesini duyuyordum. Gece boyunca işkenceye devam ettiler. Sonra onu yanımıza getirdiler. Hepimizi bir araca bindirip deniz kenarına götürdüler. Türk vatandaşı işkenceden dolayı yarı baygındı” dedi.

Bir başka tanık da, Büyüksu’nun kendilerinden önce Kos adasında olduğunu, Yunanistan askerleri tarafından darp edildiğini, kendilerinin de elleri bağlanarak darp edildiklerini, Yunan askerlerinin dövdükleri Büyüksu’ya cihazla elektrik verdiklerini, sonra ellerini ve gözlerini bağlayarak bota bindirdiklerini anlattı.

Milliyet