Diyarbakır’da önceki gün bir grup tarafından Starbucks ve Burger King şubelerine yapılan saldırı anına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. “Bekçilerin olayı görmelerine rağmen müdahale etmedikleri” yorumuyla paylaşılan görüntülere yönelik Diyarbakır Valiliği’nden açıklama yapıldı. Açıklamada, görüntülerin eylemcilerin bekçiler tarafından dışarıya çıkarıldığı sırada çekildiği bildirildi. Açıklama şöyle:

Gabar Dağı’nda sondaj kulesi devrildi: Enkaz altına kalan işçileri kurtarma çalışması sürüyor Gabar Dağı’nda sondaj kulesi devrildi: Enkaz altına kalan işçileri kurtarma çalışması sürüyor

“22 Haziran 2024 tarihinde ilimizde bir iş yerine yapılan eylemle ilgili olarak bazı sosyal medya hesaplarında; bekçilerin olaya seyirci kalıp eylemcilerin içeriye girmelerine müsaade ettikleri şeklinde paylaşımlar yer almaktadır. Oysaki bu görüntüler eylemcilerin bekçiler tarafından dışarıya çıkartılması esnasında çekilmiştir.”

NE OLMUŞTU?

Bir grup genç, Kayanıpar ilçesindeki Starbucks ve Sur ilçesindeki Burger King şubelerine eş zamanlı saldırı gerçekleştirdi. İsrail’in Gazze’deki katliamlarına tepki göstermek amacıyla yapılan saldırılarda iş yerlerinde maddi hasar oluştu. İsrail aleyhine slogan atarak iş yerlerine saldıran grup ile bazı müşteriler arasında gerginlik yaşandı. Saldırıya Diyarbakır’da çok sayıda sivil toplum kuruluşu tepki gösterdi.