ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Senato ve Temsilciler Meclisi ortak oturumunda ulusa seslendi. Biden konuşmasında “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tehditkar yöntemlerine boyun eğdirebileceğini düşündü. Ama çok yanlış bir hesaplama yaptı. Putin, Ukrayna’da savaş alanında kazanımlar elde etse bile bir bedel ödeyecek. Rusya'nın teknolojiye ulaşımını engelleyip ekonomisini ve askeri gücünü zayıflatacağız. Müttefiklerimiz gibi ABD hava sahasını Rus uçaklarına yasaklıyoruz. Bu gece, ABD hava sahasını tüm Rus uçuşlarına kapatarak, Rusya’yı daha da izole ederek ve ekonomilerine ek bir baskı ekleyerek müttefiklerimize katılacağımızı duyuruyorum” dedi.


 © / AP / ABD Başkanı Joe Biden

Biden’ın konuşmasından satır başları şu şekide:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin işaret ederek, “Ne olacağı hakkında hiçbir fikri yok” dedi.

ABD Adalet Bakanlığı Rus oligarklarını hedef alacağını da duyurdu. “Bu gece, bu şiddet rejiminden milyarlarca dolar çalan Rus oligarklarına ve yozlaşmış liderlere sesleniyorum, artık olmayacak” diyerek, ABD’nin bu kişilerin yatlarını, lüks dairelerini ve özel jetlerinizi bulup el koymak için Avrupalı müttefikleriyle birleşeceğini ifade etti.

Ukraynalı savunucuların cesaretini ve Ukrayna ordusunu yeniden silahlandırmak ve Rusya ekonomisini yaptırımlar yoluyla sekteye uğratmak için çalışan ve yeni canlanan Batı ittifakının kararlılığını vurguladı.

ABD birliklerinin Avrupa’ya Ukrayna’da savaşmak için değil, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in batıya doğru ilerlemeye karar vermesi durumunda NATO müttefiklerini savunmak için” konuşlandırıldığını duyurdu.

Ukrayna’nın ABD büyükelçisi Aksana Markarova’yı tanıyarak, “O zeki, güçlü ve kararlı. Evet. Biz ABD olarak Ukrayna halkının yanındayız” dedi.

ABD Kongresi üyelerini Ukrayna’ya destek için açık bir sinyal göndermeye çağırdı.