Araştırmalara göre felaket senaryosu gerçekleşirse bu 5 ülkenin ayakta kalma ihtimali çok yüksek. Bilim insanları, dünyanın küresel çöküşü durumunda sığınabilecek en güvenli ülkeleri belirledi.  Bilim insanları açıkladı. Olası kıyamet senaryosunda dünyanın sonu geldiğinde ayakta kalabilecek ülkeler sıralandı. Araştırmalara göre; artan nüfus, küresel ısınma ve ekonomik zararların doğurabileceği durumlar karşısında kıyamet senaryosu gerçekleşirse sadece 5 ülkenin ayakta kalabilme ihtimali yüksek olduğu açıklandı. 

GÜVENLİ ÜLKELER BELİRLENDİ

Bilim insanları, dünyanın küresel çöküşü durumunda sığınabilecek en güvenli ülkeleri belirledi. 

Bu ülkeler arasında, Yeni Zelanda, İzlanda, İngiltere ve İrlanda ile Avustralya'nın Tazmanya eyaleti yer alıyor.

Kanada Meclis Başkanı istifa etti! Kanada Meclis Başkanı istifa etti!

Yeni Zelanda jeotermal ve hidroelektrik enerjiye, bol tarım arazisine ve düşük nüfus yoğunluğuna sahip olması nedeniyle bu listede ilk sırada yer aldı.

Bilim insanları belirledi: Dünyanın sonu geldiğinde ayakta kalabilecek 5  ülke - Son Dakika Dünya Haberleri | NTV Haber

ÇEVRESEL HASAR NEDENİYLE UYGARLIK TEHLİKEDE 

Araştırmacılar, birbirine karmaşık ağlarla bağlı enerji temelli küresel ekonominin neden olduğu çevresel hasar nedeniyle insan uygarlığının "tehlikeli bir durumda" olduğunu söyledi.

Uzmanlar şiddetli bir finansal kriz, küresel ısınmanın etkileri, doğanın tahribatı, Covid-19'dan daha kötü bir pandemi veya bunların bir kombinasyonunun küresel bir çöküşün ortaya çıkabileceğini belirtti.

Hangi ülkelerin böyle bir çöküşe karşı daha dirençli olacağını değerlendirmek için ülkeler, nüfusları için gıda yetiştirme, sınırlarını istenmeyen kitlesel göçlerden koruma, elektrik şebekeleri ve bazı üretim yeteneklerine göre sıralandı. 

ADALAR İLK SIRADA

Ilıman bölgelerdeki ve çoğunlukla düşük nüfus yoğunluğuna sahip adalar ilk sırayı aldı.

Ekonomik verimliliğe değer veren küreselleşmiş bir toplumun dayanıklılığa zarar verdiğini ve gıda ve diğer hayati sektörlerde yedek kapasitenin bulunması gerektiğini söyledi.

MİLYARDERLER YENİ ZELANDA'DAN ARAZİ SATIN ALIYOR 

Sustainability dergisinde yayınlanan çalışmada, milyarderlerin kıyamete hazırlık olarak Yeni Zelanda'da sığınaklar için arazi satın aldıkları bildirildi. 

İngiltere'deki Anglia Ruskin Üniversitesi Küresel Sürdürülebilirlik Enstitüsü'nden Prof. Dr. Aled Jones, "Yeni Zelanda'nın listemizde olmasına şaşırmadık. Sınırları kolayca korunabileceği ve iklimin ılıman olduğu bölgelerin en güvenli yerler olduğu sonucuna vardık. 

EN ŞAŞIRTAN ÜLKE İNGİLTERE 

Jones sözlerine şöyle devam etti:

"İngiltere'nin olası bir felakete karşı güçlü çıkması bizi oldukça şaşırttı. Ülke, yoğun bir nüfusa ve geleneksel olarak dış kaynaklı üretime sahip.

Şu anda kendi yiyeceğinin yalnızca yüzde 50'sini üretiyor. Ancak şoklara dayanma potansiyeli var."

"CANKURTARAN SANDALLARI" 

Diğer taraftan araştırmacılar, "korkunç toplumsal çöküşlerden etkilenmeyen" ve bu nedenle nüfuslarını önemli ölçüde koruyabilen yerleri "cankurtaran sandalları" olarak tanımlandı.

Kaynak: POSTA