Protestocular, Başkan Dina Boluarte'nin istifasını, erken seçimleri ve devrik başkan Pedro Castillo’nun serbest bırakılmasını isterken geçen ay patlak veren ölümcül protestolar, ülkede son yirmi yılın en kötü krizine yol açtı. Daha yoksul ve kırsal bölgelerdeki birçok kişi, eşitsizlik ve artan fiyatlar nedeniyle başkent Lima’daki düzene öfke duyuyor. 

Resmi rakamlara göre toplam 45 kişinin hayatını kaybettiği protestolar, Kongre'yi yasa dışı bir şekilde kapatmaya ve iktidarı sağlamlaştırmaya çalışan eski başkan Pedro Castillo'nun 7 Aralık'ta devrilmesiyle alevlenmişti. 

BİNLER AKIN EDİYOR

Eski başbakan Johnson konuştu: Batı Ukrayna konusunda hata yaptı Eski başbakan Johnson konuştu: Batı Ukrayna konusunda hata yaptı

Binlerce kişi, güneydeki Ayacucho ve Juliaca şehirlerindeki ölümcül çatışmalar nedeniyle bayraklar ve pankartlar taşıyarak otobüslerle ve yaya olarak Lima'ya gitti. Başkent polisi, Lima’ya yürüyüşün yaklaşık 3 bin 500 kişiden oluştuğunu tahmin ederken, diğer tahminlere göre başkente giden protestocu sayısı 10 binden fazlaydı. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER