Son yıllarda yaptığı kazalar, havada uçaktan ayrılan parçalar ve çalışanlarını tehditle öne çıkan Boeing'in CEO'su David Calhoun, Senato karşısına çıktı. CEO'nun, şirketin güvenlik sicilleriyle gurur duyduğunu söylemesi dikkat çekti.
Boeing CEO'su David Calhoun, son aylarda Boeing uçakları hakkındaki güvenlik endişeleri nedeniyle Senato'da yapılan duruşmada şirketinin güvenlik sicilini savundu.

Duruşma sırasında, Missouri'den Senatör Josh Hawley, Calhoun'u suçlayarak sorguya çekti. Hawley, "Güvenlik prosedürlerini ortadan kaldırıyorsunuz" dedi ve ardından da Calhoun'un geçen yılki yaklaşık 33 milyon dolarlık maaşından bahsetti ve CEO'ya neden hâlâ istifa etmediğini sordu.

Calhoun, "Senatör, bu işin üstesinden geliyorum. İşi aldığım için gurur duyuyorum. Güvenlik sicilimizle gurur duyuyorum. Ve Boeing çalışanlarımızla da çok gurur duyuyorum" dedi.

Zelensky'den flaş Donald Trump açıklaması: Eğer başkan seçilirse... Zelensky'den flaş Donald Trump açıklaması: Eğer başkan seçilirse...

Calhounreutersjpg Ozwv Wqc1Ukowvwdqon62Q

HATALI PARÇALAR YENİ UÇAKLARDA YİNE KULLANILDI

Calhoun'un bu sözlerine şaşıran Hawley de "Açıkçası efendim, hâlâ işinizde olmanızın gülünç olduğunu düşünüyorum" diye yanıt verdi.

Duruşmadan saatler önce, Boeing'in güvenlik uygulamalarını araştıran alt komite, 737 programının hatalı parçalarının yeni uçaklara girmiş olabileceğine dair iddiaları içeren 204 sayfalık bir rapor yayınladı.

Duruşma, ocak ayında Alaska Havayolları uçağında 737 Max 9'un kapı fişinin patlamasından bu yana ilk kez üst düzey bir Boeing yetkilisinin Kongre huzuruna çıkmasıyla dikkat çekiyor.

Duruşmada, 2018 yılında Lion Air 610 sefer sayılı ve 2019 yılında Etiyopya Havayolları 302 sefer sayılı uçağında meydana gelen kazalarda hayatını kaybedenlerin yakınları da hazır bulundu. Bazıları ölen yakınlarının fotoğraflarını kaldırdı.

Calhoun, şirketin 737 Max uçaklarının 346 kişinin ölümüne neden olan iki ölümcül kazanın yaşandığı bir dönemde, Ocak 2020'de Boeing'i devralmıştı ve geçtiğimiz mart ayında da yıl sonuna kadar emekli olacağını açıklamıştı, ancak şirket yeni bir lider bulmakta zorlanıyor.