Son yıllarda, ABD savaş gemileri ve bazen İngiltere ve Kanada gibi ülkelerden gelen gemiler, Tayvan'da hak iddia eden Çin'in öfkesini çekerek Tayvan Boğazı’ndan geçti.

ABD ordusundan yapılan açıklamada, güdümlü füze avcısı Chung-Hoon'un geçişinin gerçekleştirildiği belirtilirken "Chung-Hoon'un Tayvan Boğazı'ndan geçişi, ABD'nin özgür ve açık bir Hint-Pasifik taahhüdünü gösteriyor" diye eklendi.

‘DERHAL SON VERİN’

Çin'in Washington'daki Büyükelçilik Sözcüsü Liu Pengyu yaptığı açıklamada, Çin'in harekete şiddetle karşı çıktığını söyledi ve ABD'yi "Tayvan Boğazı boyunca sorun çıkarmaya, gerilimi tırmandırmaya, barış ve istikrarı baltalamaya derhal son vermeye" çağırdı.

Arjantin’de ‘enflasyona karşı’ en büyük banknot ikiye katlandı Arjantin’de ‘enflasyona karşı’ en büyük banknot ikiye katlandı

Açıklamada, "ABD savaş gemileri, seyir özgürlüğü adına sık sık kaslarını esnetiyor ve bu, bölgeyi özgür ve açık tutmakla ilgili değil. Çin yüksek alarm durumunda kalmaya devam edecek, tüm tehdit ve provokasyonlara her an yanıt vermeye hazır olacak, ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla koruyacaktır" diye ekledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER