Kabul edilen öneriye göre, çalışan emeklilere 5 bin lira verilmesini de içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin kabul edildi.

Kocaeli'de Belediye başkan adayının adaylığı düşürüldü: YSK 'tam kanunsuzluk' dedi Kocaeli'de Belediye başkan adayının adaylığı düşürüldü: YSK 'tam kanunsuzluk' dedi

Ekonomiye ilişkin kanun teklifinin kabul edilmesinin ardından çalışmalarına 2 hafta ara verecek. Genel Kurul, çalışmalarına 16 Ocak Salı günü başlayacak. Fakat henüz çalışma saatleri ve günlerine dair mesai düzenlemesi ile ilgili bir düzenleme bilgisi paylaşılmadı.

AVRUPA'YA GÖRE ORTALAMA 6 BUÇUK SAAT DAHA UZUN

Öte yandan Türkiye’de istihdamda bulunan işçi ve memurlar haftada ortalama 42.9 saat çalışırken bu süre AB ülkelerinde ortalama 36.4 saat. Türkiye'de haftalık 49 saat veya daha fazla çalışanların oranı da yüzde 28.

ÇALIŞMA SAATLERİ KISALACAK MI?

Mesai saatlerine ilişkin muhalefetin TBMM'ye sunduğu haftalık çalışma saatinin 45 saatten 37.5 saate düşürülmesine yönelik teklifin ardından gözler alınacak olan karara çevrildi. Birçok kişi uzun çalışma saatleri nedeniyle sosyallikten uzak bir hayat yaşadığına dair söylemlerini sıklıkla dile getirirken sunulan teklifin TBMM'de kabul edilip edilmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı.