Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 13. Büyükelçiler Konferansı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin dış politikasına dair değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, Suriye'ye olası operasyon için toprak bütünlüğü mesajı vererek, "Suriye’nin ve Irak’ın toprak bütünlüğü bakımından bu operasyonların bir önemi var. Biz bunu yapmasak ne DEAŞ temizlenirdi ne YPG-PKK" dedi.

"2022 yolu Türk dış politikasında birçok açıdan doğrulanma yılı olarak kabul edilecek. Türkiye Cumhuriyeti dünyanın krizlerle uğraştığı bu dönemde yıllarca konuşulacak başarılara kavuştu" ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, "Ermenistan'ı yeni provokasyonlara girmemesi konusunda tekrar uyarıyoruz. Dış politikamızı, Cumhuriyetin kurucusu Atatürk'ün mirası Yurtta sulh, Cihanda sulh' sözleri şekillendirdi. Girişimci ve insani dış politikamızla kalıcı barışa hizmet edecek bir diplomasi için çözümler üretmek gerekiyor. Gücümüzü iyilikten yana kullanabilmeliyiz. Bu vizyona ihtiyaç var, dünya yeni çalkantıların arifesinde. Dünya huzursuz. Kalkınmanın önüne set çekilen bir ortamdayız. Büyük güçler kafa tokuşturuyor. Bunların nedeninde çok çeşitli etkenler aranabilir" diye konuştu.

'TARİHİN AKIŞI TÜRKİYE'NİN DOSTLUĞUNU GÖSTERDİ'

Çavuşoğlu şöyle devam etti: "Tek başına başardıklarımızı AB ile yapıyor olsaydık AB tüm dünyada küresel aktör olurdu. Ukrayna krizi Türkiye'nin değerini yeniden gözler önüne serdi. Tarihin akışı Türkiye'nin dostluğunu öğretti. Türkiye mecburen faal. Her krizde Türkiye yanınızda olmasını isteyeceğiniz ülkedir. Türkiye, doğal ve güçlü bir ortaktır. Avrupa Birliği'nden somut adımlar atmasını bekliyoruz. Türkiye'nin nasıl vazgeçilmez bir ülke olduğunu oluşturduğumuz bir programla yeniden anlatacağız. Türkiye, Avrupa'dır ve Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı var. Avrupa güvenliğinin Türkiye'ye ihtiyacı var. 360 derece bakışla çevremizdeki her bölgede sürdürülebilir barış lisanıyla devam etmeyi diliyoruz."

İsrail ve Gazze arasında yükselen tansiyona dair konuşan Çavuşoğlu, "İsrail'in Mescid-i Aksa'ya girme girişimi asla kabul edilemez. İsrail'i şiddetle kınıyor, dün gece ilan edilen ateşkesin kalıcı olmasını istiyoruz" dedi. (DHA)