Gerçekleştirilen törene Türkiye-Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, büyükelçilik mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Hodonin'deki şehitlikte yapılan etkinlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ve tüm şehitler anıldı.

'ÇEKYA'DA BULUNAN VATANDAŞLARDA DEPREM İÇİN BÜYÜK GAYRET GÖSTERDİLER' 

Konuşmacılar içinde yer  alan ve 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 2 büyük deprem için başsağlığında bulunan Türkiye-Prag Büyükelçisi Egemen Bağış; "Ülkemiz ne yazık ki çok yakın bir zamanda şubat ayında asrın felaketi olarak adlandırılan iki büyük depremle sarsılmış, çok büyük can kayıpları ve çok sayıda yaralı vatandaşımızın yanı sıra benzeri görülmemiş bir yıkım yaşanmıştır. Bu vesileyle depremlerde hayatlarını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve yakınlarına sabırlar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun, Allah tekrar benzer felaketleri yaşatmasın" ifadelerini kullandı. 

Deprem felaketinin ardından Çekya'da bulunan vatandaşların da depreme duyarsız kalmayıp yardım için büyük gayret gösterdiklerini belirtti. 

Çanakkale Zaferi'nin vatanımıza yönelen her türlü tehdide karşı duruşumuzdaki azim ve kararlılığın sembolü olduğunu dile getiren Bağış, şehit ve gazilere minnet borcumuz olduğunu vurguladı. 

Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, Birinci Dünya Savaşı sırasında Galiçya bölgesinde Rus ordusu Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'na karşı saldırıya geçmesinin ardından Çanakkale’deki 15. Osmanlı Kolordusunun askerleri bölgedeki toprakları korumak için bu kente geldiğine değindi. 

'ŞEHİT EVLATLARIMIZ ÇEK HALKININ EBEDİ MİSAFİRLERİ KONUMUNDA' 

Bağış, "Çek topraklarında bulunan üç şehitliğimiz, Türk tarihinin olduğu kadar Çek tarihinin de bir parçası haline gelmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında verdiğimiz aziz şehitlerimizden bini aşkını bugünkü Çek Cumhuriyeti topraklarında bulunmaktadır. Hodonin’de 387 kahraman vatan evladımız yatmaktadır. Şehitlik mertebesine ulaşmış olan evlatlarımız, dost ve NATO müttefikimiz Çekya'da Çek halkının ebedi misafirleri konumundadır" dedi.

Bağış, şehit düşen askerlerimizin büyüdükleri topraklardan çok uzaklarda bir kahramanlık örneği sergilediklerini vurgulayarak; "Galiçya Cephesinde şehit düşen beş bini aşkın vatan evlâdımız arasında yer almaktadır. Onları unutmayacağız" diye konuştu.  

'AKİF'İN ÖZÜ CUMHURİYETİN 100'Ü' 

Tören kapsamında İstiklal Marşı'mızın şairi Mehmet Akif Ersoy da “Âkif'in Sözü, Cumhuriyetin 100'ü" teması ile anıldı. Anmada; "Türk halkının İstiklal mücadelesini en güzel şekilde ortaya koyan ve hepimizin mısralarını gururla tekrarladığı İstiklal Marşımızın şairi, ömrünü vatanına, bayrağına, milletine ve onun değerlerine vakfeden Mehmet Akif Ersoy’u hürmet ve minnetle yad ediyoruz" denildi. 

Çekya Genel Kurmayının gönderdiği 70 kişilik bando ekibi ile birlikte İstiklal Marşı okunarak şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu. Çek devlet televizyonu ise töreni canlı yayınladı. 

Tören sonunda Çanakkale şehitleri için dualar okundu. 

SEÇİME İLİŞKİN BİLGİLENDİRME YAPILDI 

Son olarak 14 Mayıs'ta gerçekleşecek olan seçimlere ilişkin de bilgilendirmeler yapıldı. 

Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanlığı için adaylık başvurusunda bulundu Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanlığı için adaylık başvurusunda bulundu

Açıklamada, "Ülkemizde 14 Mayıs günü gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da oy kullanabilmeleri için gerekli hazırlıklarımız sürüyor. Bu çerçevede vatandaşlarımızın adres beyanı yaparak yurt dışı seçmen listelerinde yer alabilmeleri için hafta sonu boyunca konsolosluk şubemiz mesai yaptı. Mayıs ayının ilk günlerinde yeni büyükelçilik binamızda kurulacak olan sandıklarda bölgemize yakın yurt dışı seçmenlerinin oy kullanabilmesi için detaylı bilgiler yüksek seçim kurulu tarafından kesinleştirilince sizlerle paylaşılacağız" ifadelerine yer verildi.