BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre Özgür Özel, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Arkadaşlar dün AYM kararını hiçe sayan dolayısıyla Anayasa'yı askıya alma anlamına gelen bir darbe girişiminin son perdesi oynandı. Bu şartlar altında CHP olarak bugün yapılacak MYK toplantımızın ardından yapılan PM toplantımızın özel gündemle toplanacağını dün bir sosyal medya paylaşımıyla duyurmuştum. Bugün bizden bir belediye başkan adayı ve yerel seçimlere yönelik herhangi bir şey duymayacaksınız” dedi.

"MYK’mızın ve Parti Meclisimizin olağanüstü gündemi içinde bulunduğumuz anayasaya karşı darbe girişimidir" diye konuşan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"CHP’nin toplumsal muhalefetle birlikte bundan sonraki yol haritasını konuşacağız. Önümüzdeki hafta içinde belirlenecek bir günde bugünkü gündemle Parti Meclisimiz yeniden toplanacaktır.”

CHP şu ana kadar İstanbul ve Ankara’nın da aralarında bulunduğu 7 büyükşehir dahil 353 yerde belediye başkan adayını belirlemişti.

CHP'de yeni adayları belirleneceği PM toplantısının 28 Aralık’ta yapılması planlanıyordu. Ancak Irak’ta Pençe Kilit Harekatı'nda 12 askerin yaşamını yitirmesi nedeniyle toplantı ertelenmişti.

CHP’nin Ocak ayı sonuna doğru açıklamayı planladığı yerlerden İzmir Büyükşehir’de ise “kadın aday” seçeneği güçlenirken, parti kulislerinde Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in ismi öne çıkıyor.

Yeniden aday gösterilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için Cuma günü Haliç Kongre Merkezi’nde aday tanıtım toplantısı yapılacak. Aday tanıtım toplantısı da dikkate alınarak, İstanbul’da yeniden aday gösterilecek olan ilçe başkanlarının da haftaya PM'nin onayına sunulması bekleniyor.

Bu çerçevede, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın yeniden aday gösterilebileceği ve PM’nin onayına sunulabileceği belirtiliyor.

4 BÜYÜKŞEHİRDE BELEDİYE BAŞKANLARI YENİDEN ADAY GÖSTERİLEBİLİR

CHP PM’de Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun adaylığı netleşmesine karşın, PM'nin onayına sunulmamıştı. Kulislerde, Çerçioğlu’nun adaylığının, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilme ihtimali nedeniyle açıklanmadığı iddiaları yayılmıştı.

Parti yönetimi ise Çerçioğlu’nun İzmir adaylığının hiç gündeme gelmediğini ancak bu ilden aday olacağı iddialarının bile seçmende tepkiye yol açtığını, yine Aydın’dan aday gösterileceğini söylüyor.

Çerçioğlu’nun yanı sıra, partinin yaptırdığı anketlerde, memnuniyet oranı yüksek çıkan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yeniden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yeniden aday gösterilme olasılığı da yüksek görülüyor.

Seçil Erzan davasında yeni gelişme: İnternet aramaları ortaya çıktı Seçil Erzan davasında yeni gelişme: İnternet aramaları ortaya çıktı

'İZMİR’DE MEMNUNİYET DÜŞÜK ÇIKTI, KADIN ADAY SEÇENEĞİ GÜÇLENDİ'

CHP, halen partili belediye başkanları tarafından yönetilen ancak memnuniyet anketlerinden düşük puanlar aldığı gerekçesiyle değiştirilme olasılığı yüksek büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarını ise en son açıklamayı planlıyor.
Buralarda adayların açıklanmasının Ocak sonunu bulabileceği ifade ediliyor. İzmir ve Antalya’nın da aralarında bulunduğu büyükşehirlerin bu kapsamda en son açıklanacağı konuşuluyor.

CHP yönetiminin İzmir için oluşturduğu 40 kişilik heyet de çalışmalarını tamamlayarak Ankara’ya döndü. Yaklaşık 1 hafta boyunca adaylarla yüz yüze görüşmeler yapıp büyükşehir ve ilçelerde seçmenin nabzını tutan heyet, sivil toplum örgütlerinin de görüşünü aldı, kamuoyu yoklamaları ve memnuniyet anketleri yaptırdı.

Edinilen bilgiye göre İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den memnuniyet oranı oldukça düşük çıktı. CHP kulislerinde Soyer’in yeniden aday gösterilmesi zayıf olasılık görülüyor.

Açık uçlu soru yöneltilerek yapılan kamuoyu anketinden ise halen CHP’nin gölge kabinesinde İçişleri Bakanlığı’ndan sorumlu olan İzmir Milletvekili Murat Bakan en çok tercih edilen isim oldu. Ancak CHP kaynakları, partinin kalesi olan yerlerde çok zorunlu olmadıkça milletvekili veya MYK üyelerinin aday gösterilmemesi yönünde eğilim olduğuna işaret ediyorlar.

CHP’de bir süredir, Genel Başkan Özgür Özel’in İzmir’de kadın aday gösterilmesini istediği konuşuluyor. Parti kulislerinde bu konuda ön plana çıkan isim ise Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel oldu.

Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, eski Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da büyükşehir adaylığı için mücadele ediyor.

ANTALYA’DA BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

CHP, seçimin kazanılması kritik görülen Antalya’da da adayını en son açıklamayı planlıyor. 2019’daki ittifak avantajı ile seçimi kazanan CHP, 31 Mart’ta ise bu ili kritik görüyor.

Mevcut başkan Muhittin Böcek’le ilgili memnuniyet anketlerinin düşük geldiği belirtilirken, kamuoyu anketleri de dikkate alınarak, son kararın verileceği ifade ediliyor. Böcek’in yeniden aday gösterilmemesi halinde, en güçlü aday olarak ise Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal görülüyor.

'BÜYÜKERŞEN ANCAK KENDİSİ İSTEMEZSE ADAY GÖSTERİLMEZ'

CHP yönetimi, uzun yıllar belediye başkanlığı yapan bazı belediye başkanlarını ise değiştirme eğiliminde.
Bu çerçevede 5 dönem belediye başkanlığı yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Çanakkale Belediye Başkanı Gökhan Ülgür yeniden aday olmadı.

5 dönemdir Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Yılmaz Büyükşerşen ise bu yönde bir karar almadı. CHP kurmaylarına göre artık Eskişehir’in “simgesi” haline gelen Büyükerşen’in isteği dışında yerine başka bir ismin aday gösterilmesi olasılık dahilinde görülmüyor.

Büyükerşen’in artık 6.dönem için aday olduğuna dikkat çeken parti kaynakları, "Büyükerşen, seçmen memnuniyeti en yüksek belediye başkanlarımızdan. Ama artık değişim olsun, diyenler de çok fazla. Kendisi istediği sürece aday olur, ‘Artık yeter’ derse de partinin işini kolaylaştırır” görüşünü dile getiriyorlar.

Ancak Büyükerşen, şimdiye kadar aday olmayacağı yönünde herhangi bir açıklama yapmadığı için aday olmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

TEKİRDAĞ’A DA KADIN ADAY

CHP’de olan Tekirdağ’da mevcut başkan Kemal Albayrak’ın yeniden aday gösterilmesi düşük olasılık görülüyor.
CHP kulislerinde, önceki dönem Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in belediye başkanlığına aday gösterileceği konuşuluyor.