Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 150’ye yakın başkan adayları, 4 Ocak’taki Parti Meclisi toplantısının ardından kesinleşecek. Kamuoyunda merakla beklenen büyükşehirlerin başkan adayları da Parti Meclisi toplantısında tartışılacak.

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, Parti Meclisi öncesinde CHP kurmayları, MYK toplantısında bir araya gelecek. 5 Ocak’ta ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun düzenleyeceği lansman ile İstanbul’un ilçe adayları kamuoyuna duyurulacak.

OYLAMA YAPILACAK

4 Ocak Perşembe günü önce CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kurmayları ile bir araya gelecek ve aday adayları arasında öne çıkanları tartışacak. Ardından toplanan Parti Meclisi’nde ise memnuniyet anketleri, örgüt gözetimindeki yoklamalar, milletvekillerinin saha gözlemleri ve raporlar ele alınacak. Edinilen bilgiye göre, tüm değerlendirme sonuçları havuz sistemi ile birleştirilecek ve kesin adaylara bu yolla karar verilecek. Parti Meclisi üyeleri ayrıca, ihtiyaç duyulan aday adayları için tek tek oy kullanacak.

Özgür Özel'den TRT'ye çok sert tepki: Cenazeme gelmesinler Özgür Özel'den TRT'ye çok sert tepki: Cenazeme gelmesinler

4 Ocak’ta CHP yönetimi, en az 150 seçim çevresindeki adayını kesinleştirecek. Aydın, Mersin ve Adana gibi büyükşehirlerin ve bu şehirlerin ilçelerinin adaylarının da bu toplantıların ardından açıklanması için çalışılacak.

CHP’de tüm adayların belirlenme süreci ise 15 Ocak’ı bulacak. Buna göre, CHP tüm adaylar ile birlikte Ocak ayının sonunda sahaya çıkacak. Başkan adayları, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlerin propaganda için en az 70 günü kullanabilecek.