İmamoğlu'ndan Kurum'a: Acemi aday İmamoğlu'ndan Kurum'a: Acemi aday

Aralık 2023’te Türkiye’de işçilerin patronlardan yüzde 322 daha fazla vergi ödediği ortaya çıktı. 

Verileri paylaşan isim CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç oldu. AK Parti’nin dolaylı vergilerle zenginlerden çok yoksullardan aldığını söyleyen Öztunç, “Adaletsiz vergiler, dar gelirlinin ekmeğini küçültüyor” dedi.

Çalışan kesimle dar gelirliler üzerindeki vergi yüküne dikkat çeken Öztunç, 2024 yılında işçilerin ödemek zorunda kalacağı vergilerin daha da artacağı saptamasını yaptı.

Öztunç yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Geçen yıl dolaylı vergiler yüzde 101,4 oranında artarak 2 trilyonun üzerinde bir miktara yükselirken, doğrudan vergiler ise yüzde 74,6 oranında artarak 1 trilyon 555 milyar liraya çıktı. Dolaylı vergilerin payı bir önceki yıla göre 3,3 puan artış kaydederek yüzde 65,5’e çıktı. Türkiye’de işçiler Aralık 2023’te patronlardan yüzde 322 daha fazla vergi ödedi. AKP, dolaylı vergilerle zenginlerden çok dar gelirlilerden alıyor. 2024’te de durum değişmiyor, vergi yükü daha da artacak.

Hem dolaylı vergiler hem de doğrudan vergiler enflasyondan oldukça yüksek oranda artış kaydetti. TÜİK’in enflasyon oranını doğru kabul edersek vergi gelirlerinde reel olarak yüzde 9,4 oranında bir artış yaşandı. Milli gelir büyüme oranının yüzde 4 civarında kaldığı dikkate alındığında 2023 yılında vatandaşın vergi yükünde oldukça ciddi bir artış yaşandığı sonucu çıkıyor. Adaletsiz vergiler, dar gelirlinin ekmeğini küçültüyor.

Bu oran 4 sene önce yüzde 2 idi, Temmuz itibarıyla hükümetin topladığı 100 lira verginin 10 lirası motorlu taşıtlar ÖTV’sinden geldi. Bu miktar 2019 yılında sadece 2 liraydı. Araçların yüzde 80’lik ÖTV diliminde olması Türk tüketicisinin otomobil erişiminde önemli bir sorun oluşturmakta ve artık tüm otomobiller 80 ve üzeri vergi dilimine girmiş durumda." (ANKA)