CHP Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun, Okan Gaytancıoğlu ve Ayhan Barut; Malatya’da depremde zarar gören Sultansuyu Barajı’nda oluşan yarığın içine girdi. Bakan Kirişçi'ye seslenen Milletvekilleri yarığın içinden tepkilerini dile getirdi.

'HADİ ORADAN SAYIN BAKAN'

CHP'li Milletvekilleri şunları söyledi:

“Sayın Bakan Kirişci. Bırak Ankara’da oturmayı. Gel Malatya Akçadağ Sultansuyu Barajı’na. İki boyum kadar derinlik. Sanki Çanakkale’de cephedeyim. Sanki düşmanlardan koruyoruz kendimizi. Ama siz Ankara’dan bakıyorsunuz, hiçbir barajımızda sorun yok. Akçadağ Sultansuyu Barajı, bölgemizin tam 8 bin hektarlık alanı, yani 80 bin dekar alanı sulayan barajımız şu anda tahliye ediliyor, suyu boşaltılıyor. Ve depremden büyük yara almış. Ama size kalırsa Türkiye’de hiçbir barajımızda, göletimizde sorun yok. Hadi oradan, Sayın Bakan. Hadi oradan.”

'ÇİFTÇİ BURADAN SU BEKLİYOR'

MSB'den yeni 'askerliğim' hizmeti MSB'den yeni 'askerliğim' hizmeti

CHP Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu ise şunları söyledi:
“Tarımda sulama son derece önemli. O nedenle suyu biriktiriyoruz böyle barajlarda, sonra kullanıyoruz. Milyonlarca liraya yaptırıldı, yıllar önce, ama bu barajdan şu anda çiftçiler faydalanamıyor ve suyu da tahliye ediliyor. Halbuki şu anda bu depremin yaralarını üretimle kurtarabileceğiz. Ama barajları sağlam yerlere yapmamışlar ya da dolgu malzemeleri gördüğünüz gibi eksik. Barajın böyle olmaması gerekli ya da burada bir fay hattı var. Bunları bilime danışarak, teknoloji ile örtüşerek, planlama yaparak yapmamız gerekirken, yazık günah değil mi? Çiftçi buradan su bekliyor, tarlalar su bekliyor, gövdede yarık var ve şu an su tahliye ediliyor.”