Akdeniz'de deprem! Akdeniz'de deprem!

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Milli Savunma Bakanlığı’nda liyakatin yerini sadakatin aldığını söyledi.

Bakan’a göre Milli Savunma Bakan Yunus Emre Karaosmanoğlu teşkilatta gölge bakan olarak görev yapıyor. CHP’li Bakan teşkilat içerisindeki görevlendirmelerde Karaosmanoğlu’nun ciddi etkisini ise dikkat çekici bir atamayla örneklendirdi. Karaosmanoğlu’nun yaklaşık 6 yıl özel kalem birim amiri olarak görev yapan Murat Soykan’ın Milli Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler Genel Müdür Yardımcılığına getirildiğini belirtti. CHP’li Bakan söz konusu makamın önemine işaret ederek savunma sanayine ilişkin teknik, askeri ve stratejik önemdeki bir yere liyakat ekseninde atamalar yapılması gerektiğini ifade etti. 

chpli murat bakan
Murat Bakan

'HAKSIZLIKLAR YAŞANIYOR'

Bakan eleştirilerini ve Milli Savunma Bakanlığı’nın iktidar destekli uygulamalarını Millî Savunma Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki açıklamalarında dile getirdi.

TSK’de kariyer uzmanlığı adı altında başlatılan süreçlerde haksızlıklar yaşandığını belirten Bakan, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki personelin huzursuz olduğuna dikkat çekti.

LİYAKAT TARTIŞMASI

Murat Bakan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a “Eğer akrabası, eşi dostu olan birileri kariyer uzmanlığı sayesinde, albayın yirmi üç yılda gelmesi gereken daire başkanlığına geliyorsa; generalin yıllarca dağda, karda, belde eşkıyayla, teröristle mücadele ederek gelmesi gereken yere geliyorsa bu sizin sorununuz” ifadelerini kullandı.

hulusi akarr

BAKAN: CİDDİ SİYASALLAŞMA VAR

CHP'li Bakan, Komisyon’da Bakan Akar’a yönelik “Türk Silahlı Kuvvetleri’nde şu an, bu kariyer uzmanlığı sebebiyle bir siyasallaşma söz konusu. 2016 yılından sonra çeşitli bakanlıklardan kariyer uzmanı aldınız. Bugün, sağınızdaki Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu’nun Özel Kalem Müdürü; bir general rütbesinde, general kadrosuna sahip Genel Müdür Yardımcılığına getiriliyor. Olmaz bu sayın Bakan. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde o görevi yapacak hiç mi general yok da Sayın Bakan Yardımcısının Özel Kalem Müdürü o göreve geliyor? Bakanlığın içinden bize gelen, irtibatta olduğumuz subay, astsubay; hepsi diyor ki, ‘Yunus Emre Karaosmanoğlu gölge bakan, atamalar da tayinler de terfiler de ondan geçiyor, Sayın Hulusi Akar’ın bunlardan haberi yok ve ciddi bir siyasallaşma var” ifadelerini kullandı.