CHP'nin Mersin'de düzenlediği 'erken seçim' çağrısı yapılan mitinge Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun davet edilmediği için katılmadığı iddilarına CHP'li Seyit Torun'dan yanıt verdi. 

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya'ya konuştu. 

Torun, “Belediye başkanlarımızdan bazıları aradı ve gelmek istediklerini söyledi. Ben de Genel Başkanımızı aradım ve durumu ilettim. Sayın Genel Başkanımız, ‘Eğer o gün işleri yoksa ve gelmek istiyorlarsa burası kendi mitingleri zaten sormalarına gerek yok; ama programı ve önceden planlı etkinliği olanın da gelmesine gerek yok’ dedi. Ben de arayana bu mesajı ilettim. Dileyen geldi, kimseyi davet söz konusu değildi ki” ifadelerini kullandı.

'KENDİ MİTİNGİME DAVETLE Mİ GİDECEĞİM?'

Mansur Yavaş da konuyla ilgili olarak “Ben CHP adayı olarak seçilmiş Ankara Büyükşehir Belediye Başkanıyım, kendi mitingime davetle mi gideceğim?” açıklamasını yaptı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Sarıkaya'nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

"İddia şu ki, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP’nin Mersin mitingine çağrılmamış.

Diğer belediye başkanları giderken, bu nedenle onlar gidememiş.

Peki, doğru mu?

Daveti yapmadığı için suçlanan olması nedeniyle CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’u aradım.

Bu iddiayı okuduğunu ve şaşkınlık içinde tartışmayı izlediğini belirtti.

“Biz bir tek belediye başkanımızı mitinge davet etmedik ki!..” dedi.

İzmir, Adana Büyükşehir belediye başkanları giderken, Ankara ve İstanbul’un gelmemesinin nedenini sordum, her zamanki sakin üslubu içinde yanıtladı:

“Belediye başkanlarımızdan bazıları aradı ve gelmek istediklerini söyledi. Ben de Genel Başkanımızı aradım ve durumu ilettim. Sayın Genel Başkanımız, ‘Eğer o gün işleri yoksa ve gelmek istiyorlarsa burası kendi mitingleri zaten sormalarına gerek yok; ama programı ve önceden planlı etkinliği olanın da gelmesine gerek yok’ dedi. Ben de arayana bu mesajı ilettim. Dileyen geldi, kimseyi davet söz konusu değildi ki…”

Burada da kalmadım, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a aynı soruyu ilettim.

Yanıtı farklı olmadı:

“Ben CHP adayı olarak seçilmiş Ankara Büyükşehir Belediye Başkanıyım, kendi mitingime davetle mi gideceğim?”

'ÖZÜRLÜLÜLER HAFTASIYDI'

Gitmeme nedeni hakkında da bilgi aktardı.

Mitingin yapıldığı tarih Dünya Özürlüler Haftası’nın ilk günleriydi, üç ay öncesinden bu güne özgü olarak etkinlikler hazırlanmış.

Özürlü yurttaşlara da Başkan’ın bu etkinliklerde bizzat bulunacağı bildirilmiş.

Durum böyle olunca ve Genel Merkez de “eğer önceden planlı etkinlikleriniz varsa iptal etmeyin” mesajı verdiği için özürlülere yönelik etkinliğe katılmaya karar verilmiş.

Özetle, ne Genel Merkez bir grup belediye başkanını çağırıp, bir grubu çağırmamazlık yapmış…

Ne de mitinge gitmeyen başkanlar davet gelmediği için gitmeme yolunu tercih etmiş.

Durum bundan ibaret…"